Od 1. ledna totiž platí zákon, podle něhož musíme hradit poplatky za ošetření u lékaře. A jak to vypadalo první pracovní den v ordinacích?

 
„Dostal jsem od doktora tři recepty s pěti položkami. Takže nejen že jsem za ně zaplatil třicet korun už přímo u něj v ordinaci, ale teď za každý lék budu dávat ještě třicet korun v lékárně. Takže, když si vynásobíte pět krát třicet a k tomu ještě přičtete doplatky… ani nechci pomyslet, na kolik mě to vyjde,“ stěžoval si na chodbě žďárské polikliniky Lukáš Kunc z Krucemburku.
 
Na chodbách a v čekárnách lidé nadávali, ale u doktorů vzorně platili. Podle lékařů, oslovených Žďárským deníkem, se včerejší den obešel bez konfliktů.
 
„Nikdo se s námi nehádal a ani nám nenadával. Dnes u nás byly ale samé akutní případy. Lidé s virózami, chřipkami, zkrátka s tím, co nestihli vyléčit přes svátky. Horší to bude, až k nám začnou chodit naši pravidelní pacienti. Někteří z nich protestovat určitě budou. O tom nepochybuji,“ řekla včera obvodní lékařka Božena Michalová.

Klid před bouří?

Klid byl také v ordinaci žďárského stomatologa Miloslava Michala. „Chodili k nám naši stálí pacienti a problémy nebyly. Uvidíme, jak to bude v budoucnu, snad to vydrží,“ uvedl lékař.
 
Nad nově zavedenými poplatky u lékařů ale většina oslovených lidí nevěřícně kroutila hlavou. Mezi nimi také Radomír Strnad z Chroustova: „Třicet korun jsem dal doktorovi a dalších třicet korun v lékárně. Já to nechápu, proč musím platit doktorům, když si hradím zdravotní pojištění? Vezměte si, že za šedesát korun, které jsem tady dneska nechal, by si člověk koupil pomalu oběd,“ nechal se slyšet.
 
Na nový zákon si stěžovala i Jitka Janů z Hlinného. K lékaři přijela do Žďáru se svojí ratolestí.

 

„Mám šest dětí a už teď to finančně sotva zvládáme. Navíc se mi ještě sníží mateřská. Vůbec nevím, co si počneme a jak s penězi vyjdeme,“ povzdechla si Jitka Janů.