„Bude to pro nás zátěž. Jihlava je od nás přibližně 45 kilometrů. Dříve jsme mohli na pohotovost v Dačicích, ty jsou od nás jenom čtrnáct, rozčílila se Marie Blažková z Mrákotína.
Právě lidí v okolí Telče se změna dotkne nejvíce. „Jihlava je od nás hrozně daleko. Co budu dělat, když budu mít teplotu,“ ptá se Jana Šindlerová z Radkova.
„Posílíme zdravotnickou záchrannou službu. Záchranu života a oddálení vážného poškození zdraví staví kraj jako prioritu před ošetřením onemocnění, jako je nachlazení,“ uvedla vedoucí krajského odboru sociálních věcí a zdravotnictví Věra Švarcová.
„Modernizace lékařských pohotovostních služeb čeká kraj Vysočinu od ledna. Bude maximálně posílen ten druh služby, na kterém skutečně závisí záchrana lidských životů. Péče o životy občanů bude zlepšena,“ slibuje mluvčí kraje Jitka Svatošová.
V praxi to ale znamená, že jediná pohotovost, která bude na Jihlavsku fungovat, bude v prostorách jihlavské nemocnice. Další pak zajistí nemocnice Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Nové Město na Moravě.
„Od ledna příštího roku to znamená, že prostředky, které jsou v současné době vyčleněny pouze na zajištění lékařské služby první pomoci, budou částečně použity na posílení zdravotnické záchranné služby,“ doplnila Svatošová.
Ředitele záchranky rozhodnutí kraje neděsí. „Pro nás se nic nezmění. Jen budeme postupně navyšovat počet výjezdových stanovišť,“ připustil Lukáš Kettner.
„Občané by si měli zvyknout při nemocech a stavech, které snesou odkladu, počkat na svého lékaře a jeho ordinační dobu,“ dodala Svatošová.
Dva vozy pro záchranáře
Problém s pohotovostí pouze v Jihlavě nevidí ani starosta Telče Roman Fabeš. „Pohotovost jsme u nás už šest let neměli. Část lidí jezdila do Dačic a část do Jihlavy. Je pravda, že Dačice byly pro některé obyvatele dostupnější, ale mám zjištěno, že tam pohotovost navštěvoval jenom jeden člověk denně,“ uvedl. „Oproti tomu změna bude znamenat to, že budeme mít místo jednoho vozu rychlé záchranné služby k dispozici dva,“ řekl Fabeš.