„Lidé si chodí nejčastěji pro antibiotika a léky proti kašli a rýmě,“ sdělila vedoucí novoměstské nemocniční lékárny Milena Metelová.
 
Její včerejší zkušenost potvrdila i lékárnice Jana Štěpánková ze žďárské lékárny v Nádražní ulici. „Na konci roku tu byly obrovské fronty a vrcholilo to o Silvestru, protože jsme měli jako jediná lékárna v regionu otevřeno až do pěti hodin odpoledne. Dnes je tu skoro prázdno,“ řekla Štěpánková.
 
Stejná situace byla i v ostatních městech Žďárska. Prodávaly se většinou medikamenty proti angíně a chřipkovým onemocněním, někde se objevily neštovice. „Lidé se zřejmě většinou léčí sami, protože přicházejí často bez receptů,“ doplnila své poznatky ze včerejška magistra z bystřické lékárny Svatého Vavřince Marta Šturmová.
 
Chroničtí pacienti se zatím v lékárnách ukázali jen výjimečně a navzdory obavám lékárníků byli s placením regulačních poplatků smíření. Ani akutně nemocní neměli včera s doplatky na léky a recepty větší problém. „Lidé jsou informovaní a s placením počítají,“ shodli se farmaceuti. Potvrzení o sociální nouzi, které od placení osvobozuje, dosud žádný ze zákazníků neuplatnil.