„Sdružení doporučilo, aby se lékaři, kteří mohou, nebo naopak už nechtějí přibírat nové pacienty, přihlásili. Ale to ještě může nějakou dobu trvat,“ uvedl předseda krajské pobočky v Jihlavě Jiří Havránek.

O některé není nouze

Tato slova dokazuje i namátkový průzkum Deníku. Z pěti oslovených praktických lékařů, kteří nejsou uvedeni v seznamu, jsou nové pacienty ochotni brát tři. Ve výčtu dostupném na internetových stránkách sdružení je jich ve žďárském okrese uváděno jen pět. „Noví pacienti se u mě mohou registrovat,“ informoval bystřický praktik Pavel Kudláček.

Stejně tak mohou učinit i malí klienti jeho kolegyně Milady Dernerové, lékařky pro děti a dorost z Bystřice.

Na dveřích ordinace má vyvěšenou ceduli, která pacientům oznamuje, že se mohou zaregistrovat, žďárský praktický lékař Jaroslav Bednář. „V této chvíli ještě nové pacienty přijímám, uvidíme, jak to bude dál,“ sdělil praktik. Jeho jméno v seznamu „volných“ lékařů figuruje.

Doktoři, kteří už téměř dosáhli maximální kapacity klientely, jsou ochotní „vzít“ jenom rodinné příslušníky svých klientů, převážně jejich děti. „V současné době mám pacientů skutečně hodně, proto nově přijímám jenom odrostlé děti pacientů, které přicházejí od svých pediatrů. Zatím nejsem schopna odhadnout, jak se bude situace vyvíjet dále,“ prohlásila lékařka ze žďárské polikliniky Božena Michalová.

Kam se tedy mají lidé, kteří chtějí změnit lékaře či se právě na Žďársko přistěhovali, obrátit? Lékaři doporučují zdravotní pojišťovny – ty mají informace k dispozici – nebo obvolat či osobně obejít všechny ordinace ve svém bydlišti či jeho nejbližším okolí. To ostatně tvrdí i sami pacienti. „Stačí se jen poptat mezi lidmi. Nemusí být nejlepší ten, kdo má nacpáno, ale ani ten, který má pořád prázdnou čekárnu,“ popsala svoji zkušenost Jana Fajmonová z Nového Města.

Kde se ještě registrovat na Žďársku?

MUDr. Jaroslav Bednář, Žďár nad Sázavou, tel. 566 690 261
MUDr. Jiří Koutný, Nové Město na Moravě, tel. 566 615 648
MUDr. Věra Černá, Žďár nad Sázavou, tel. 739 310 574
MUDr. Igor Šubert, Radostín nad Oslavou, tel. 566 670 121
MUDr. Jiří Krejčík, Žďár nad Sázavou, tel. 566 690 243