Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mladíci procházejí testem. Podaří se jim najít práci?

Věcov - Reportéři strávili den s nezaměstnanými na motivačním kurzu ve Věcově.

17.12.2007
SDÍLEJ:

Projekt „Na kraji cesty“ má pomoci těžko zaměstnatelným lidem mezi šestnácti a šestadvaceti lety. Foto: Deník/ Jitka Voglová

Věcov/ „Crrr!“ Budík ukazuje půl sedmé a pětice mladíků se štrachá z postelí. Přijala nabídku úřadu práce a účastní se téměř čtyřměsíčního programu, který má pomoci najít si práci a vydržet v ní. Mladíkům začíná šestý, předposlední den první části motivačního programu, takzvaný outdoorový pobyt. Ten tráví spolu se třemi vedoucími v přírodě u Věcova. Po něm je čeká rekvalifikace a tři měsíce práce na zkoušku.

 

„Někteří už jsou dost vyčerpaní, doma vstávají až kolem desáté a nemají žádné povinnosti,“ komentuje tlumeně, avšak s pochopením těžkopádný začátek dne jedna ze tří vedoucích, mladá terapeutka Pavlína.

„Crrr!“ Budík ukazuje půl sedmé a pětice mladíků se štrachá z postelí. Všichni zúčastnění pocházejí ze špatných sociálních podmínek, někteří nedokončili střední školu, jiní se zas neuměli podřídit pravidlům zaměstnavatele, a tak už vystřídali bez úspěchu několik míst.

O chvíli později už sedí u stolu a obhlížejí snídani. Jíst ale ještě nemohou – nejsou tu všichni. Když se opozdilec dopotácí ke stolu, zvedne tím většině přítomných náladu.

Po jídle si každý, i vedoucí, vezme do ruky stromeček z drátů, který si tu před pár dny vyrobil. Pomocí něho totiž sděluje ostatním, jak se dnes cítí. Větve všelijak tvaruje a ohýbá. „Těžko vyjadřují své pocity, neumějí to, ale jejich strom řekne všechno,“ vysvětluje terapeutka.

Šance na změnu

Jejím úkolem je zjistit co nejvíc o psychice účastníků a příčinách jejich životních neúspěchů. Bude to důležité v příštích částech kurzu. „Většina jich obtížně přijímá autority, má problémy s vůlí, nedokáže kooperovat nebo přijmout odpovědnost. To se ale v jejich věku dá ještě změnit,“ říká terapeutka.

Přichází zaměstnání v košíkářské a keramické dílně, kde se každý snaží dosáhnout cíle, který si první den stanovil. Po krátké přestávce, při níž hoši usilovně doplňují chybějící nikotin, se jde ven. „Dnes budeme střílet z luku,“ oznamuje vedoucí Tomáš.

Další tři hodiny stráví mladí lukostřelci venku. Pak hurá na oběd, chvíle osobního volna, a je tu zas odpolední zaměstnání a odpolední program. V dalších třech hodinách si každý vyzkouší vylézt po provazovém žebříku na vysoký strom a pak s jištěním kolegů slanit dolů.

Musí projevit odvahu i odpovědnost za kamaráda. Někteří s tím mají problém. Nikdy totiž nic podobného nezažili. Ale Tomáš to nevzdává. Výsledkem je všeobecné nadšení.

Večer si pak vzájemně dělají sádrové odlitky obličejů. A opět – nejdřív velká nedůvěra, a pak nemohou skončit, přestože se již přiblížila půlnoc.

17.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Bratři Ebenové.

Na žďárském pódiu se potkají bratři Ebenové a Robert Křesťan & Druhá tráva

Ilustrační foto.

Do obecního úřadu vnikl zloděj

Úsekové měření u Meziříčí přešlo do ostrého provozu

Velké Meziříčí – Ze zkušebního do ostrého provozu již přešlo úsekové měření na dálnici D1 mezi Velkým Meziříčím a Lhotkou. Kvůli rekonstrukci komunikace je tam rychlost snížena na osmdesát kilometrů v hodině, mnozí řidiči však toto omezení mezi 146. a 153. kilometrem nerespektují.

Krajská derby ve florbalové Národní lize bodový zisk nepřinesla

Bystřice nad Pernštejnem, Havlíčkův Brod – Utkání 5. kola Národní ligy – skupiny Východ proti tradičním rivalům florbalistům Bystřice i Žďáru příliš nevyšla.

Musilův memoriál ovládli závodníci z Nového Města

Studnice – Za krásného slunečného počasí se o uplynulém víkendu konal u turistické chaty ve Studnicích, nedaleko Nového Města na Moravě, v pořadí již sedmý ročník Memoriálu Cyrila Musila. V tomto roce byl navíc také mistrovstvím České republiky v přespolním běhu veteránských kategorií.

Školáci si na chvíli vyzkoušeli, jak se cítí nevidomí

Žďár nad Sázavou – Se životem především nevidomých lidí, ale i dalších osob s nějakým zdravotním handicapem, se měli možnost naučným a zároveň i hravým způsobem seznámit žáci Základní školy Švermova v rámci programu Hele lidi. Ten připravuje Aliterra, zapsaný ústav z Tasova na Velkomeziříčsku (dříve Slepíši).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení