„Hrozilo, že praskne potrubí, unikne čpavek a ohrozí obyvatele Žďáru,“ připomněl situaci před pár měsíci předseda TJ Žďas Luboš Straka. Protože Tělovýchovná jednota Žďas, majitel stadionu, neměla dostatek finančních prostředků na opravu a odborníci nedoporučovali další provoz stadionu, muselo zasáhnout město.

„Letos jsme uvolnili osm milionů korun, další peníze vyčleníme v příštím roce. Záleží, zda se nám podaří získat dotaci od ministerstva školství,“ potvrdil starosta Žďáru nad Sázavou Jaromír Brychta.

Trénink už v září

Původní chladicí zařízení obsahovalo pět tisíc kilogramů čpavku. Nyní je na ploše položeno nové trubkové vedení na bázi přímého chlazení, kdy je obsah čpavku snížen na minimum, přibližně na jeden tisíc kilogramů.

„Nově položené trubky chladicího zařízení už byly zabetonovány, nyní musíme počkat třicet dní, až povrch zatvrdne,“ vysvětlila tajemnice TJ Žďas Libuše Mrázová. Ledová plocha je navíc rozdělena na jedenáct sektorů.

V budoucnu by tedy případné opravy byly mnohem jednodušší a také bezpečnější. Výměna chladicího zařízení je dobrou zprávou nejen pro veřejnost, ale především pro žďárské hokejisty. „Pokud všechno půjde dobře, tak ke konci září se bude bruslit,“ slíbil Luboš Straka.