První písemná zmínka o Rožné pochází ze čtrnáctého století. Archeologické nálezy z Hradiska i nejstarší části kostela svatého Havla ale potvrzují osídlení Roženska už ve druhé polovině století třináctého. Kostel svatého Havla se nad obcí tyčí dodnes. Pozůstatky tvrze na Hradisku jsou z důvodu těžby lepidolitu téměř pryč.

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: Deník

„Hradisko jako takové bylo s největší pravděpodobností postaveno za Pernštejnů. Bohužel, když se začal těžit lepidolit a další nerosty, došlo k jeho devastaci,“ uvedl starosta Rožné Libor Pokorný.

Jádro tvrze bylo dle historiků nejspíš oválného tvaru a po obvodu ho lemovala dřevěná stěna. Přímé důkazy o vybudování tvrze rodem pánů zubří hlavy nejsou, ale právě historikové se domnívají, že šlo o nejstarší sídlo v kraji. Zánik Hradiska pak dávají do souvislosti se Zubštejnem, který převzal funkcí staršího sídla. „Hradisko bylo nejspíš součástí strážných bodů, které v případě napadení nepřítelem ohlásily nebezpečí. Na jednotlivých místech byly zapáleny ohně, a tak se po kraji šířily informace o nebezpečí,“ dodal k historii tvrze i obce starosta.

Strážné ohně jsou jednou z variant vzniku názvu obce. Rožná měla být součástí obchodní stezky, jež vedla z Brna přes Bystřici, Jimramov a Poličku až do Čech. Ve skutečnosti název obce vznikl z přídavného jména rožná, které bylo odvozeno ze slova roh ve smyslu cíp země.

Nový svatební sál v Horácké galerii zdobí díla akademického sochaře Vincence Makovského.
Svatba podle přání: v Novém Městě se oddává u Třech křížů i v galerii

Postupem času ztratilo Hradisko a tvrz svůj význam. „Bydlení bylo jednodušší v údolí. Nahoře sice měli studnu a vybavení, ale vody tam bylo málo. A komu by se chtělo nosit vědra s vodou nahoru na kopec. Pro bydlení proto bylo lepší se přesunout dolů,“ uvedl Pokorný.

Z původní tvrze už téměř nic nezbylo. Své návštěvníky si Hradisko přesto najde. Především z řad odborníků a nadšenců do mineralogie. „Hradisko je chráněná přírodní památka. Nevadí nám, když na Hradisko vyrazí studenti mineralogie nebo nadšenci, kteří si vezmou jeden, dva kameny. Problémem jsou lidé, kteří přijedou s cílem větší těžby a pak kameny prodávají na burzách,“ přiblížil občasné problémy starosta.

Dnes Hradisko využívají ochotníci z Rožné pro svá silvestrovská divadelní představení.