„Za uplynulé čtyři roky se toho změnilo hodně. Postup- ně spěje vše k lepšímu, ať už jde o vybavení sborů, kdy si nejdříve brali staré hadice z hasičárny a nyní už mají nakoupené nové, vhodné na požární sport, nebo o oblečení. Dnes už mají všichni vlast- ní dresy," zhodnotil uplynulé roky výkonný ředitel soutěže o Novoměstský pohár Soptíků Jan Lukeš.

Mladí hasiči absolvovali během roku šest závodů v požárním útoku. „Na začátku sezony vybereme místa, kde se bude soutěžit, pokaždé je to jinde. Nakonec se sečtou body a vyhlásíme vítěze celého ročníku," vysvětlil Jan Lukeš.

Hodnocení

Soutěž mladých hasičů se od klání jejich starších kolegů poněkud liší. „Hodnocení dětí je trochu jiné, než když hlídáme chyby u dospělých. Stává se nám, že se děti rozbrečí, když jim něco řekneme. V letošní sezoně jsme měli i několik diskvalifikací, hlídá se zej-ména nesportovní chování," popsal rozhodčí závodů Martin Švanda.

A k nesportovnímu chování patří i sprostá slova, která nemají v dětské soutěži co dělat. „Bez kompromisů zvedneme červený praporek a následuje diskvalifikace. A stejně tak je to i v případě nadávek, ať už jsou mířeny na člena vlastního či protivníkova týmu nebo na rozhodčího. Mladí se musí naučit, co nemají na závodech dělat," potvrdil Švanda. Soutěž v požárním útoku je plná emocí.

Mladí hasiči neponechávají nic náhodě, jejich snaha zvítězit je obrovská. „Bývá tam hodně slz, když se něco nepovede. Nervozita na startu je doslova hmatatelná, často jsou z toho pak takzvané ulité starty. Děti jsou tak vyhecované, že startují ještě dříve, než zazní povel," prohlásil rozhodčí.

Touha zvítězit je u malých i u těch starších stejná. U dorostu se pak více objevuje jistá řevnivost. „Nejvíc je to viditelné u týmů z Radňovic, Zubří a Nové Vsi. Ti to berou opravdu prestižně," usmál se Martin Švanda.

V letošní sezoně se pořadí na prvních třech místech od loňska moc nezměnilo. „Bylo to velmi vyrovnané, nakonec rozhodly spíš drobné chyby," podotkl Jan Lukeš. „Překvapením bylo snad jen vítězství Bohdalce v kategorii starších," doplnil Martin Švanda. Medaile nakonec v Nové Vsi obdrželi všichni.

„Hasičský sport je svým způsobem jedinečný. Ve všech ostatních sportech vítězí ten, kdo dá nejvíc gólů, kdo doběhne první, kdo skočí nejdál. Ale v hasičském sportu vítězí každý, kdo to zvládne. Za pár let se z mladých hasičů stanou členové zásahových jednotek a pak už nebude hrát roli, jestli jsou nejrychlejší. Nejdůležitější bude, zda jsou připraveni a ochotni pomáhat druhým," vyjádřila se starostka Nové Vsi Helena Tučková.

Ti, kteří na příčky vítězů letos nedosáhli, to mohou zkusit zase příště. „Když vidíme, jak velkou radost z toho mladí hasiči mají, je to pro nás velká motivace pokračovat dál. Když jsme začínali, tak jsme nevěděli, jestli tato soutěž přežije více než jeden rok. Ale ten zápal, hlavně vedoucích, kteří to dělají zdarma ve svém volném čase, je obdivuhodný," pochválil hasiče Jan Lukeš.

Výsledky

Kategorie mladších (6 11 let): 1. místo Radňovice, 2. místo Zubří, 3. místo Nová Ves u N. M.

Kategorie starších (11 15 let): 1. místo Bohdalec, 2. místo Maršovice, 3. místo Zubří

Dorost (15 18 let): 1. místo Zubří, 2. místo Nová Ves u N. M., 3. místo Radňovice