Myslí si to více než polovina respondentů. Ti navíc připouštějí, že se jedná až o epidemii alkoholismu.

Téměř čtyřicet procent dotázaných také přiznalo, že mají ve své blízkosti osobu, která se s alkoholismem potýká.„Téměř desetina obyvatel České republiky pak musela vinou nadměrné konzumace alkoholických nápojů vyhledat odbornou pomoc,“ informoval o výsledcích čerstvého průzkumu Oldřich Zajíc, ředitel a jednatel společnosti SANEP.

Lidé ze žďárského okresu, kteří se s alkoholismem potýkají, mají hned několik možností, kam se obrátit. Od konce uplynulého roku má například přímo ve Žďáře nad Sázavou svoji pobočku společenství s názvem Anonymní alkoholici. Jedná se o skupinu mužů i žen, kteří se navzájem dělí o své zkušenosti a naděje, aby mohli řešit svůj společný problém a pomáhat také ostatním uzdravovat se z alkoholismu.

Sdílení zkušeností

„Scházíme se každé úterý, a to v budově orlovny ve žďárské ulici Libická. Začátek setkání je v osmnáct hodin a celé sezení potom trvá přibližně jednu hodinu,“ popsala členka společenství Ivana. Zároveň dodala, že účast každého člověka je bezplatná, pouze ten, kdo chce, může přispět na činnost Anonymních alkoholiků zaplacením dobrovolného vstupného.

Na setkání ve Žďáře podle Ivany pravidelně dochází zhruba čtyři pět lidí. Vesměs jde o stále stejné tváře, občas se ale stane, že se dostaví také někdo nový, kdo potřebuje pomoci.

Další pobočky mají Anonymní alkoholici již mimo žďárský region – v Kraji Vysočina působí například v Jihlavě nebo Pelhřimově. Tyto skupiny pak ještě střídavě dojíždějí také do Havlíčkova Brodu. Tam se sezení odehrávají v psychiatrické léčebně.

Pomoc psychiatra v poliklinice

Lidé, kteří mají problémy s alkoholem a upřednostňují spíše návštěvu specializovaného lékaře, mohou zamířit k psychiatrovi. V budově polikliniky ve Žďáře nad Sázavou je jim k dispozici například lékařka Marie Zrnečková.

V Bystřici nad Pernštejnem, opět v objektu polikliniky, zase ordinuje psychiatr Patrick Šatný. „Lidé mající problémy s alkoholem ke mně také docházejí,“ potvrdil bystřický lékař.

Psychiatrická ambulance funguje také ve Velké Bíteši nebo ve Velkém Meziříčí. Dále také v nemocnici v Novém Městě na Moravě, kde ordinuje vždy ve čtvrtek a v pátek lékař Milan Pátek.„Speciální poradna pro lidi závislé na alkoholu ale tady není,“ informoval Roman Kratochvíl, mluvčí nemocnice v Novém Městě na Moravě.

Závislost na alkoholu je přitom obecně považována za jednu z nejzávažnějších a nejvíce destruktivních závislostí. V průzkumu společnosti SANEP se k ní přiznala téměř jedna desetina dotázaných.

-------------

Kde najít pomoc?

Příklady pracovišť, kam se mohou alkoholici na území žďárského okresu obrátit:

Anonymní alkoholici
Setkání každé úterý od 18:00 ve žďárské orlovně (Libická 2295/1)
kontakt: Luboš – 603 216 297

Psychiatrické ambulance
Poliklinika Žďár nad Sázavou
MUDr. Marie Zrnečková
kontakt: 566 690 224

Poliklinika Bystřice nad Pern.
MUDr. Patrick Šatný
kontakt: 566 688 230

Dům zdraví Velké Meziříčí
MUDr. Jiří Nováček
kontakt: 566 522 442

Poliklinika Velká Bíteš
MUDr. Jitka Dočekalová
kontakt: 775 270 219

Nemocnice Nové Město na Mor.
MUDr. Milan Pátek
kontakt: 566 801 686