Tehdy ještě sídlo neslo jméno Fürstenberg. Když král padl na Moravském poli, vdova Kunhuta na hradě sídlila i se svým pozdějším manželem Závišem z Falkenštejna. Ten na Svojanově setrval i po smrti královny-vdovy a přivedl si tam i svoji druhou manželku.

Jeho sílícího vlivu se však obával Kunhutin syn, král Václav II., a Záviš byl v roce 1289 zajat a sťat pro spiknutí. Hrad je v říjnu přístupný jenom o víkendech, a to od 9 do 17 hodin. Návštěvníci si mohou vybrat ze dvou prohlídkových okruhů.

Vidět mohou hradní areál, nádvoří, torzo starého paláce, zahradu a šestadvacet metrů vysokou věž – hlásku, odkud je pěkný rozhled do okolí. Nedaleko od hradu Svojanova se nacházejí i jiná turisticky zajímavá místa.

Deset kilometrů vzdálená je například Vírská přehrada, poblíž jsou zříceniny hradů Zubštejn, Aueršperk, Pyšolec a Dalečín na Bystřicku, rozhledna v Karasíně, soukromá hvězdárna v Poličce, zámek v Kunštátě, jeskyně Blanických rytířů v Rudce u Kunštátu nebo osm kilometrů daleko ležící Muzeum strašidel v Olešnici.