„Vyhláška má nahradit tu původní z roku 2012, kde bylo stanoveno, že vyhláška se nevztahuje na akce pořádané městem. Takto plošně to ale definováno být nemůže, takže na podnět ústavního soudu jsme tuto formulaci vypustili," informoval žďárský místostarosta Josef Klement. Doplnil, že radní mají právo definovat konkrétní akci a den, na něž se zákonná norma vztahovat nebude.
V rámci úpravy vyhlášky, která už nyní vymezuje zákaz pití alkoholických nápojů na některých veřejných prostranstvích ve městě, například v centru Žďáru, se má počet těchto míst, kde viníkům hrozí bloková pokuta do tisíce korun, rozšířit. Návrh změn posoudilo i Ministerstvo vnitra. „Jedná se o přesně definovaná místa, ale obecně se dá říci, že jde o dětská hřiště a místa, kde jsou instalovány dětské herní prvky, takže například Farská humna, také o autobusové zastávky a prostranství před obchodními domy," přiblížil místostarosta.
Za předpokladu, že zastupitelé změnu vyhlášky schválí, začne platit od 15. července. Není zatím počítáno s tím, že všechna „lihuprostá" veřejná místa budou napříště nějak označena. „Nechceme předjímat. Pokud vyhlášku zastupitelé schválí, pak se budou řešit praktické věci ohledně jejího uvedení do praxe," poznamenal starosta Žďáru Zdeněk Navrátil.
Ne každý se nejdříve dívá na vyhlášky města, než si před obchodem otevře pivo. „Nepříjemní byli hlavně bezdomovci před obchoďáky, jenže z nich policie pokutu stejně nedostane. Maximálně je vyžene pryč a oni se tam za chvíli zase vrátí, anebo budou popíjet o kus dál. A rozumný policajt přece nebude dávat pokutu turistovi, který si na lavičce otevřel plechovku piva, protože ho ani nenapadlo, že se to zrovna tam nesmí," myslí si Jana Lysáková ze Žďáru nad Sázavou.
O rozšíření míst bez alkoholu se ve městě začalo hovořit na základě přibývajících potíží s opilci. „Loni jsme na úseku alkoholu a jiných toxikomanií řešili 63 případů, kdy jsme uložili pokutu nebo museli věc postoupit do správního řízení," sdělil už dříve vedoucí Městské policie ve Žďáře Martin Kunc. Do toho patří i porušení zákazu kouření nebo případy, kdy někdo podal alkohol nezletilým.