Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zastupitelé odvolali pět radních, starosta Radovan Necid rezignoval

Velké Meziříčí – Po více než roce sporů na radnici ve Velkém Meziříčí na svou funkci rezignoval starosta Radovan Necid (člen ODS, ale kandidoval v uskupení To pravé Meziříčí). Necid v Meziříčí „starostoval“ sedm let.

27.9.2017
SDÍLEJ:

Radovan Necid.Foto: archiv Radovana Necida

Nyní město vede dosavadní místostarosta Josef Komínek (ČSSD). „Ve snu by mě nenapadlo, že to tak dopadne. Stále jsem z toho překvapený a velice mě mrzí, že pan Necid odchází. Byl jedním z nejlepších starostů, jaké jsem poznal,“ uvedl Josef Komínek. Nového starostu budou Meziříčští volit 31. října.

Třináct zastupitelů Velkého Meziříčí ve středu 27. září odpoledne odvolalo pět členů městské rady ze sedmi. Starosta Radovan Necid na to vzápětí reagoval rezignací. „S okamžitou platností se vzdávám pozice starosty. Neumím si představit, že bych pracoval v týmu, který jsem si nevybral,“ řekl Necid po odvolání pěti radních.

„Mrzí mne, že si starosta nedal nějaký čas na rozmyšlenou. Nedovedu si představit, že bychom odešli oba naráz, proto si čas na rozmyšlenou dávám. Děkuji panu starostovi Necidovi. S lepším parťákem jsem na radnici nepracoval a velmi si ho vážím,“ reagoval Josef Komínek bezprostředně na Necidovu rezignaci.

V městské radě skončili Jiří Michlíček, Michaela Salašová a Libor Beneš (To pravé Meziříčí), Miroslav Jágrik (ČSSD) a Vincenc Záviška (Volba pro město). Nahradili je Jiří Kaše, Pavel Blažek (ČSSD), Marie Ripperová (KDU-ČSL), Svatopluk Pokorný (KSČM) a Jiřina Jurdová (To pravé Meziříčí).
Povolební koalice měla na radnici patnáct zastupitelů z třiadvaceti. Pět jich ale postupně „přestoupilo“ k opozici, jež tak posílila na většinu třinácti hlasů. Důvody byly nespokojenost s prací rady, hádky ohledně plánované rekonstrukce Náměstí a výsledků architektonické soutěže či reorganizace týdeníku Velkomeziříčsko.

„Já nemůžu pracovat v jedné radě s komunisty, to prostě nejde,“ vysvětlil svou rezignaci Radovan Necid. Řadovým zastupitelem zůstává. Nevylučuje, že se bude opět ucházet o post starosty ani to, že bude jako člen ODS opět kandidovat za uskupení To pravé Meziříčí. Krizi na radnici podle něj způsobilo třináct zastupitelů, kteří ve středu vyměnili složení městské rady. „Vytvořili náladu politikaření,“ řekl Necid.

K těm, kteří původně byli v „oficiální“ koalici, ale nyní nebyli spokojeni s prací dosavadních radních, patří i Jiří Kaše, lékař a zastupitel města (nestraník, zvolen na kandidátce ČSSD). Od středy je novým radním. „Už jsem koalici dál podporovat nemohl. Spolupráce rady se zastupitelstvem nebyla ideální. Vedení bylo autoritářské, o zásadních problémech, které by mělo pečlivě projednat celé zastupitelstvo, třeba rozhodovalo několik členů rady. Já jsem spíše pro demokratické rozhodování,“ sdělil Jiří Kaše.

Radovan Necid autoritářství ve vedení města odmítá. „Tak jako za nás tady nikdy úřad otevřený nebyl. Náměstí bylo jen záminkou ke kritizování bývalé koalice,“ řekl Necid. Podle něj vše začalo tím, že ze zastupitelstva před rokem odešel nynější senátor František Bradáč ((KDU-ČSL). Jeho nástupce Stanislav Rosa byl dříve tajemníkem městského úřadu, s Necidem ale nedokázali spolupracovat. Lidovci, původně v opozici, jsou nyní s komunisty v městské radě.

Podle Jiřího Kašeho vyhrotila rozpory na radnici aféra, kterou ve městě rozpoutaly přípravy oprav Náměstí a výsledky architektonické soutěže, která byla za tím účelem vypsána. „Nebyl to ale jediný důvod,“ řekl Kaše. K příčinám neshod řadí i reorganizaci týdeníku Velkomeziříčsko nebo nevhodné výroky radních na adresu zastupitelů. Náměstí a hádky kolem něj byly nicméně „poslední kapkou“, kterou „nádoba sporů“ na radnici přetekla.

Město loni vypsalo architektonicko-urbanistickou soutěž na přestavbu Náměstí a přilehlých ulic. Soutěž byla vyhodnocena v létě, zvítězil v ní návrh architekta Davida Mikuláška. Letos v květnu ale dvanáct zastupitelů vyzvalo starostu, aby s vítězem soutěže nepodepsal smlouvu na spolupráci, a uložili radním jednat s autorem druhého nejlepšího návrhu Miroslavem Cikánem. Starosta Necid neuspěl s návrhem vyřešit spor místním referendem, pro které nakonec iniciativa místních obyvatel sesbírala potřebné množství podpisů pro petici. Referendum ale v zastupitelstvu neprošlo a iniciativa Za náměstí VM se obrátila na soud. Krajský soud v Brně minulý týden rozhodl o konání referenda s nadcházejícími říjnovými volbami do poslanecké sněmovny.

Nového starostu budou Meziříčští volit na zasedání zastupitelstva 31. října. „Doufám, že se nám opět podaří nastolit demokratický způsob práce,“ řekl Jiří Kaše. Starostou ale být nechce, neboť je plně vytížen prací lékaře. Místostarosta Josef Komínek si ještě rozmyslí, zda se bude o post starosty ucházet. Podle svých slov nechce dělat unáhlené kroky.

DOKUMENTTisková zpráva místostarosty města Velké Meziříčí Josefa Komínka
Zastupitelstvo města na svém zasedání dne 27.9.2017 odvolalo pět členů rady města: MUDr. Libora Beneše, Miroslava Jágrika, Jiřího Michlíčka, Mgr. Michaelu Salašovou a Ing. Vincence Závišku.
Následně zastupitelstvo města zvolilo pět nových členů rady města: Mgr. Pavla Blažka, Ing. Jiřinu Jurdovou, MUDr. Jiřího Kaše, RSDr. Svatopluka Pokorného a PhDr. Marii Ripperovou.
Poté se vzdal své funkce starosty města Ing. Radovan Necid.
Volba nového starosty města byla usnesením zastupitelů odložena na zasedání zastupitelstva města 31.10.2017.

Autor: Martina Lorencová, Jiří Marek

27.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Problém přeplněných nádob na použitý textil už Diakonie Broumov vyřešila a po výpadku sváží oblečení opět jednou týdně.
3

Lidé nosí do kontejnerů oblečení víc, než nádoby pojmou

Provoz léčebny na Buchtově kopci skončil k poslednímu prosinci 2011, od té doby je prázdná.
4

Kraj se opět pokouší prodat bývalou léčebnu, cena už klesla na 21 milionů

Ruská Toulavá kamera zachycuje krásy Vysočiny

Vysočina – Exteriéry a interiéry zámku v Telči, kaple svatého Jana Nepomuckého v Plandrech a klášter v Nové Říši. Nejen tato místa z Jihlavska budou lákat diváky u televizí v Rusku, aby se k nám příští rok v létě vydali na dovolenou. Během těchto dní totiž na Vysočině natáčí čtyřčlenný štáb významné ruské televize.

Policisté si volební místnosti ohlídají i letos

Vysočina – Volební místnosti po celé Vysočině a jejich okolí budou v rámci voleb, které se uskuteční dnes a zítra, tradičně pod drobnohledem policejních strážníků.

V Meziříčí budou lidé v referendu rozhodovat o osudu Náměstí

Velké Meziříčí – Volební místnosti dnes otevírají dveře prvním voličům. Ve Velkém Meziříčí bude hlasovacích uren o něco více než v jiných městech. Spolu s parlamentními volbami se tam totiž uskuteční i místní referendum k otázce rekonstrukce tamního Náměstí a přilehlých ulic. Rozhodl o tom brněnský krajský soud.

Na žďárském pódiu se potkají bratři Ebenové a Robert Křesťan & Druhá tráva

Žďár nad Sázavou - Zajímavý zážitek slibuje hudebním fanouškům dvojkoncert ve žďárském Domě kultury. Vychutnají si tam vzácné setkání - bratrů Ebenových a Roberta Křesťana s Druhou trávou. Koncert se koná ve středu 25. října, začíná v 19 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení