Sedmadvacet metrů dlouhá železná konstrukce bude doplněna betonem a dřevěným zábradlím. Definitivní podobu nového přemostění uvidí kolemjdoucí v polovině července. „Lávka je součástí projektu rozvoje cyklodopravy ve Žďáře nad Sázavou. V rámci projektu vzniká ještě jedna lávka, která povede od zimního stadionu do místní části Klafar podél Sázavské ulice. Kromě dvou lávek bude novou cyklostezkou propojená Žižkova ulice a ulice 1. Máje, a cyklostezka z Pilské nádrže na Stržanov,“ informoval mluvčí žďárské radnice Matěj Papáček.

Železobetonová lávka, která přes řeku Sázavu spojí Žižkovu ulici s parkem na Farských humnech, vyjde městskou kasu na částku pohybující se okolo 3,7 milionu korun. „Je to jedna z pěti částí projektu, který bude dokončený v srpnu tohoto roku,“ poznamenal starosta Žďáru nad Sázavou Martin Mrkos. Celý projekt bude stát více než třicet a půl milionu korun.

Kromě přemostění spojující Farská humna s Žižkovou ulicí vzniká nyní ve Žďáře ještě jedna lávka pro pěší a pro cyklisty. Ta spojí místní část Klafar s lokalitou u zimního stadionu. „Tato lávka vzniká hned vedle klafarského mostu, který je pro cyklisty poněkud nepříjemný,“ vysvětlil místostarosta Žďáru Josef Klement.

Město má v plánu obnovit i další dvě lávky pro pěší, a to přemostění spojující Nábřežní a Žižkovu ulici a lávku u kulturního domu. Realizace obnovy zastaralých mostků byla původně plánovaná na příští rok. „Financování nám nyní trochu komplikují dopady koronavirové pandemie. Takže uvidíme, jak to dopadne,“ podotkl žďárský starosta.