Zasraňáci se letos opět společně sešli u své kapličky, která je zasvěcená svatému Janu Nepomuckému. Sešli se proto, aby se společně pobavili a připili si vodou ze studánky, která pod kapličkou vyvěrá, na zdraví. „Vodu ze studánky sice pijeme, ale chladíme tam také láhve s něčím silnějším,“ usmívá se další z obyvatel Zasrance Petr Hubáček.

Květnová oslava svatojanské kapličky se na Zasranci stala již tradicí. „Květen je pro naši oslavu ideální termín. Pravidelně ji organizujeme po žďárské pouti. Na té vždycky prší. A nám pak týden nato svítí sluníčko,“ vysvětluje zvolený termín Petr Hubáček, jehož rodina se většinou také postará o občerstvení všech přítomných. „Letos jsme nadělali dvě stě dvacet bramborových placek. A naše sousedka zase napekla přes dvě stovky houstiček,“ popisuje připravené dobroty Petr Hubáček.

Zdánlivě hanlivý název novoměstské ulice Jánské má v podstatě velmi jednoduché vysvětlení. Kdysi bývala ulička, v níž kaplička zasvěcená svatému Janu Nepomuckému stojí, plná tkalců. Ti své výrobky nosili v rancích k faktorovi do města. Jakmile někdo uviděl pod oknem ranec, řekl: zas ranec. A tato dvě slova dala novoměstské části jméno.

Voda ze studánky

Zlé jazyky ovšem tvrdí, že jméno ulice Jánské je spojeno s neblahými účinky vody ze studánky. To ale místní vehementně popírají. Její vodu prý pijí. A bez jakýchkoliv špatných následků. „Můj otec ji taky pil a dožil se osmaosmdesáti let. Takže voda je dobrá,“ míní Petr Hubáček.

„My jsme zase vodu ze studánky brali vždycky na zavařování,“ přidává se další obyvatel Zasrance Ladislav Harvánek.

„A taky jsem si odtud nosil vodu na zalévání zahrádky. Mám to kousek, tak sto metrů. Všechno potom lépe rostlo,“ dodává.

Studánka i kaplička, která se tyčí nad ní, je velkým zdrojem inspirace. Několik malířů už ji zvěčnilo na svých plátnech. „Já ty obrázky sbírám. A nejen obrazy zasranecké kapličky, ale také Jánské ulice. Už jich mám přes deset,“ nechává se slyšet Václav Krauer.

„První můj obrázek svatojanské kapličky je od fotografa Emila Srnského. On moc hezky maloval a svatojanskou kapličku dokonale trefil,“ doplňuje Václav Krauer.