„Rekreace zasloužilých hasičů se v letošním roce uskutečnila v Humpolci. Před tím to bylo třeba v Novém Městě na Moravě, v Náměšti nad Oslavou nebo na Piláku u Žďáru. Rekreační pobyty pořádáme každý rok, letos už to byl dvanáctý ročník. Pokaždé je to v jiném okrese,“ informoval Ladislav Fajmon, vedoucího aktivu zasloužilých hasičů okresu Žďár nad Sázavou, který je taktéž pravidelným účastníkem společných rekreací.

Nárok na rekreační pobyt mají jen zasloužilí hasiči, tedy takoví, kteří splňují dvě stanovené podmínky. Musí mít nad šedesát pět let věku, a k tomu ještě dosáhnout pětačtyřiceti a více roků členství v hasičské organizaci.

Pobyt si zasloužilí hasiči sami platí, organizace jim ale zajistí ubytování a naplánuje denní program. Ten je pokaždé jiný, není ovšem dne, aby se rekreanti nemohli účastnit některé z nabízených aktivit.„Pořád se něco děje. Letos bohužel nebyla účast moc velká, jelo nás jen šestatřicet. Důvodem byla vážná onemocnění, někteří přihlášení se postupně odhlásili. Ale běžně jezdívá něco mezi čtyřiceti a padesáti účastníky,“ řekl Ladislav Fajmon.

Nástup na rekreaci je vždy v pondělí. „Začínáme obědem. A v pátek pak končíme snídaní. Mezi tím jezdíme na výlety, navštěvujeme hrady a zámky nebo muzea. Hlavní jsou ale společná setkávání, můžeme si popovídat, pobavit se,“ vyzdvihl zásadní myšlenku společných rekreačních pobytů Ladislav Fajmon.