Ministerstvo zdravotnictví informovalo v těchto dnech vedení nemocnic o možnostech, jak regulační poplatky vybírat. Nemocnice Vysočiny vyzkoušejí skoro všechny.
Nemocnice Jihlava bude kombinovat. „Rozhodli jsme se pro kombinaci plateb na pokladnách a v automatech,“ uvedl ředitel Martin Šuma. „Toto řešení se nám zdálo technicky i personálně nejméně náročné,“ vysvětlil.
Nemocnice vybuduje dvě nové pokladny a zavede jeden automat. „Dokonce už máme vybraného dodavatele,“ přiznal ředitel. „Je jím firma z Nového Města na Moravě, která dokáže přístroj dodat za 40 tisíc korun,“ přiblížil.
O stejném systému i dodavateli uvažuje také ředitel novoměstské nemocnice Zdeněk Kadlec a ředitel havlíčkobrodské nemocnice Vít Kaňkovský. „Automaty se nám zdají nejjednodušším řešením,“ zmínil Kadlec. „Bohužel zůstane několik vzdálenějších pracovišť, kde bude nutné vybírat peníze hotově. Což nás donutí přibrat jednoho zaměstnance,“ uvedl.
Havlíčkův Brod bude potřebovat pracovních sil ještě více. „O poplatky se v naší nemocnici postarají administrativní pracovnice, pověřené zdravotní sestry a jeden automat,“ nastínil Kaňkovský. „Definitivní podobu ale ukáže až zkušební provoz,“ řekl.
Největší změny pro personál nastanou v Pelhřimově. „Poplatky budeme vybírat na každém pracovišti zvlášť,“ přiblížila vedoucí kanceláře ředitele Jana Horáková. „Na starost je budou mít sloužící týmy sester, které za ně ponesou hmotnou zodpovědnost,“ popsala. Pracovnicím tak přibude značný díl práce, nemocnice totiž o zvýšení počtu zaměstnanců v souvislosti s lednovými změnami neuvažuje.
Nemalých problémů se dočkají malé ordinace praktických lékařů. „Na účetní nemám, takže mi vedení poplatků zkomplikuje život a zabere mnoho času,“ přiznala lékařka Eva Benková z Třebíče.