„Od 1. července i dítě mladší deseti let, které dosud nebylo zapsáno v cestovním pasu rodiče a chce vycestovat, bude muset vlastnit svůj cestovní pas,“ upozornila Libuše Bernatová z oddělení cestovních dokladů na radnici v Třebíči.

„Máme dvouměsíční dceru a přemýšleli jsme o dovolené v cizině. Nedokážu si představit focení s takhle malým dítětem. Zvolíme zápis,“ řekl Milan Štěpnička z Třebíče.

Od léta v roce 2012 však bude muset mít vlastní pas již každý občan, včetně těch nej〜menších. Cestovat s dětmi, které jsou zapsány v cestovních pasech rodičů, bude možné jenom po určitou dobu, pak bude dítě rovněž potřebovat svůj vlastní cestovní doklad.

„Zápis dětí v cestovních pasech jejich rodičů platí do 26. června 2012,“ upozornila Květoslava Bořecká z Městského úřadu ve Žďáře nad Sázavou.

„I proto doporučujeme rodičům, aby nechali dětem udělat rovnou pas. Nebudou sem muset za rok znovu. V té době navíc očekáváme velký počet žádostí právě u těch dětí, které nemají pas a jimž skončí platnost zápisu v cestovním dokladu rodičů,“ podotkla třebíčská úřednice Bernatová. Podle ní počet zájemců o dětský pas roste.

„Navíc děti nyní mnohem častěji jezdí do zahraničí bez rodičů, například se školou, fotbalovým oddílem či třeba s mažoretkami, a to se bez vlastního pasu neobejdou,“ dodala Bernatová.

Nový cestovní pas stojí sto korun a dítěti vydrží pět let. Pokud je to jeho první pas, je navíc při podání žádosti na úřadě potřeba osvědčení o státním občanství České republiky.

O to se žádá na matrice, vyřizuje se ale na krajském úřadě v Jihlavě. Proto není dobré nechávat vyřizování na poslední chvíli. Doklad by nemusel být vyhotoven do okamžiku odjezdu dítěte do zahraničí.

Další možností rodičů je v případě časové nouze nechat dítěti vyrobit bleskový pas. Za ten však vydají tisíc korun, platí pouze půl roku a navíc neobsahuje strojově čitelné ani biometrické údaje, takže s ním turisty do některých zemí nepustí.

------------

Na změnu podoby zákon nemyslel

Do 30. června si mohou rodiče nechat svoje dítě zapsat do svého cestovního pasu. Po tomto datu už musí jejich potomek disponovat svým vlastním cestovním dokladem, pokud má vycestovat do zahraničí. Povinnosti mít svůj pas se nevyhnou ani kojenci, což potvrdila Květoslava Bořecká z odboru sekretariátu tajemníka a vnitřních věcí žďárské radnice.

Rodiče budou například chtít svoje miminko ukázat svým příbuzným v zahraničí. Takový kojenec bude muset disponovat pasem, jako jeho rodiče?
Kojencům skutečně musí nechat rodiče vystavit pas, miminko se fotografuje přímo u nás na úřadě.

Jak dlouho je takový pas platný, podoba malého dítěte se přece mění a na hranicích by třeba mohly nastat problémy?
Pas platí pět let, rodiče jej ale budou muset měnit podle vlastního uvážení, protože dítě staré dva měsíce vypadá naprosto jinak než dítě dvouleté nebo čtyřleté. Na to zákon nemyslel, ale třeba postupem praxe dojde k jeho novelizaci.

Co je potřeba k vydání pasu pro dítě?
K vydání cestovního dokladu je třeba osvědčení o státním občanství ČR, rodný list dítěte, rodič musí přijít s dítětem a mít občanský průkaz. Pas stojí 100 korun a ze zákona má úřad na jeho vyřízení 30 dnů.

Pokud mají rodiče své dítě v pasu zapsáno, případně to ještě do konce června stihnou udělat, jak dlouho je ten zápis platný?
Zápis dětí v cestovních pasech jejich rodičů platí do 26. 6. 2012.