A to přináší problémy. Nejednou se totiž na malé parkoviště sejde i čtyřicet aut. „Při takovém obsazení pak vzniká problém i pro řidiče autobusů. V těsné blízkosti hotelu je totiž autobusová zastávka a hosté restaurace kolikrát zaparkují tak bezohledně, že linka hromadné dopravy ani nemá kde zastavit,“ popsal starosta Račína Jiří Subý.

Obec jedná s majiteli hotelu Račín. Ve hře je podle starosty i nájem, který by hotel platil do obecní pokladny.

Parkoviště si obec s hotelem vyměnila

„Obec nevidí, že jsme jenom za nový asfalt dali devadesát tisíc. Navíc tam neparkují jen naši hosté, ale i turisté, houbaři a všichni obdivovatelé nově postavené sochy raka,“ okomentoval tuto variantu provozovatel hotelu Račin Zdeněk Čižinský.

Parkoviště před hotelem Račín teď patří do majetku obce. Ta prostor získala od hotelu výměnou za jiné pozemky kvůli údržbě silnice. „Samozřejmě se pokusíme pro naše hosty vyhradit jiné parkovací plochy. Deset míst snad vznikne za areálem hotelu,“ dodal Zdeněk Čižinský.

Uvítala by to řada místních i turistů. „Jezdím sem na víkendy za maminkou. Celou dobu jsem si myslela, že tu parkovat nemohu, protože jsou to místa pro hosty restaurace. Takže jsem se tady o zaparkování ani nepokoušela. Ale když někdy vidím auta odstavená skoro už v silnici, kousek od zastávky autobusu, tak mi nad tím zůstává rozum stát,“ uvedla Alena Žáková z Havlíčkova Brodu.

Podle starosty je ale řešení otázkou ještě několika dalších měsíců. „Já jsem pro rozumnou domluvu s vedoucím hotelu. Buď si vyhradí svoje prostory, nebo se můžeme domluvit na nějaké částce, kterou by platil obci za využívání parkovacích prostorů,“ řekl Jiří Subý.

Lucie Janebová