Jedná se převážně o venkovské domy, mlýny, vápenku nebo dokonce zámek. O většinu z nich majitelé nejeví zájem, objekty pak chátrají, což nedělá dobrou reklamu ani obcím.

Ostuda obcí

„Radost z takových ruin samozřejmě nemáme. Dům číslo popisné čtyřicet, který je zařazen mezi kulturní památky, je už na spadnutí a jeho majitel tam ani nechodí, natož aby ho nějak opravoval. Turisté, kteří zříceninu míjejí po cestě na vrchol Devět skal, si na ni samozřejmě ukazují,“ stěžuje si Lubomír Gregor, starosta obce Herálec na Žďársku.

Přitom pokud se vlastník o památku patřičně nestará, hrozí mu nyní díky novému zákonu ze srpna 2008 nemalé penále.

Dva miliony pokuty

„Nestará-li se majitel o zachování kulturní památky a neudržuje-li ji v dobrém stavu, nabízí památkový zákon dvě možnosti, jak ho k péči přimět. Jednou je vydání rozhodnutí o opatřeních, která je povinen vlastník kulturní památky učinit. Druhou možností je potom uložení pokuty za přestupek, a to až do celkové výše dvou milionů korun,“ popsala Jana Mrkvičková z novoměstského odboru regionálního rozvoje, územního plánování a stavebního řádu.

Avšak hrozba nejrůznějšími sankcemi, stejně jako možnost čerpat na opravy rozpadajících se objektů dotace od ministerstva kultury, kraje Vysočina nebo Evropské unie, většinu majitelů cenných objektů prozatím nemotivuje k zásadním krokům.

„Nezájmem poškozují nejen samotnou památku, ale také svůj majetek, který tím ztrácí na hodnotě. Mnozí z nich mají přitom možnost památky prodat, neboť zájemců o ně je pořád dostatek,“ dodává Jana Mrkvičková.

Některým objektům se ale už snad blýská na lepší časy. Zámek v obci Osová na Velkomeziříčsku prochází rekonstrukcí už delší dobu, práci ale v současné době brzdí ekonomická krize, která dolehla i na jeho majitele.

Opravy brzdí krize

„V minulosti jsme například opravovali střechu, letos jsme ale rekonstrukci prováděli v menším rozsahu než loni. Přece jen finanční krizi jsme také pocítili, takže zatím vyčkáváme,“ vysvětlil správce zámku Petr Čaněk. Podle jeho představ by v areálu mělo vzniknout místo pro setkávání umělců, workshopy či výstavy.

Drobných úprav se již dočkal i starý mlýn u Chlébského potoka, v dolní části obce Chlébské na Bystřicku. „Mlýn zhruba před rokem koupil nový majitel, takže se kolem objektu začalo konečně něco dít – do té doby stavba jen chátrala. Pokud vím, tak po konzultaci s památkáři vlastník provedl nejnutnější úpravy a obytnou část si bude asi opravovat,“ řekl starosta Chlébského Roman Knop.

Většina památek však takové štěstí nemá a „péče“ jejich majitelů často může vést až ke zřícení cenné stavby. Takto dopadla například stará rychta v Herálci. „Ruina bývalé rychty stojí ve vesnici stále, nic se na ní nezměnilo. Před pár lety byla proto ze seznamu kulturních památek vyjmuta,“ sdělil herálecký starosta Lubomír Gregor.

Vyjmutí ze seznamu je přitom až jedno z posledních řešení, k němuž se přistupuje. „K vyškrtnutí může dojít pouze za předpokladu, že daná památka již neexistuje, například spadla. Další možností je, že došlo k radikální a nevratné přestavbě, kvůli níž je zcela zničena hodnota objektu,“ informovala Silvie Jagošová z Národního památkového ústavu v Telči.

---------------

Ohrožené památky:

Borovnice: venkovský dům
Český Herálec: venkovský dům
Chlébské: vodní mlýn
Osová: zámek
Trhonice: vápenka
Trhonice: vodní mlýn
Ubušín: venkovský dům

----------------

Fotogalerii ostatních budov a starší článek k tématu najdete ZDE