„Studánka prošla opravou naposledy před asi deseti lety. Od té doby už na ní zahlodal zub času a na cihlách už je to znát. Své vykonali také vandalové. V současné době je tak studánka ve skutečně dezolátním stavu,“ konstatovala žďárská starostka Dagmar Zvěřinová.

Původně měl být pramen na Klafaru zrekonstruován až v rámci budování plánované naučné stezky úvozem k soše Mamlase nad Žďárem. Neutěšený stav studánky ale vedl k tomu, že byla z projektu vyjmuta a její oprava bude provedena přednostně.

Zatímco nyní se mohou obyvatelé města či turisté „kochat“ jen polorozbořenou budkou z cihel a trčící trubkou, v budoucnu by měl pramen vypadat úplně jinak. „Cihly rozhodně nahradíme kameny, aby stavba nějakou dobu vydržela,“ upřesnila Zvěřinová. V plánu je kromě jiného i betonový žlab a odpadní potrubí. Lidé si podle žďárské starostky budou moci u studánky také odpočinout – nemělo by tam chybět posezení nebo alespoň lavička.

„Pokud se s tím začne něco dělat, budu jedině ráda. Dříve se sem chodilo pro vodu, ale teď vypadá studánka opravdu odpudivě. Chtělo by to ale také, aby k ní v pátek a v sobotu večer občas zašli policisté, scházejí se tady různé partičky a zůstává po nich nepořádek,“ vyjádřila se Hana Vaňková ze Žďáru nad Sázavou.

Testování vody ne

Využívat vodu, která z pramene teče, jako pitnou, ale vedení okresního města lidem nedoporučuje. Na rozdíl od studánek U Křiváku a Salvátorka totiž nejsou z tohoto vodního zdroje odebírány vzorky a voda není testována hygieniky.

„Nechceme to pro tuto studánku zavádět ani do budoucna. Salvátorka a U Křiváku jsou prameny v lese, kde je prostředí relativně stabilní. Tady jsme ale ve městě, kde můžeme jeden den vzít vzorky a říct lidem, že je voda pitná, a druhý den opodál někdo něco vylije a bude všechno jinak,“ uvedl žďárský místostarosta Ladislav Bárta.