„Přechod je hodně daleko, až za autobusovou zastávkou. Člověk musí vystihnout chvilku a proběhnout z parkoviště mezi projíždějícími auty,“ uvedla Lída Procházková z Brna, která nedávno památku navštívila.

Druhou možností je chůze podél silnice po okraji parkoviště a po trávníku ke zmiňovanému přechodu. Vyšlapaná cestička svědčí o tom, že návštěvníci Zelené hory nehodlají riskovat své životy.

Nápravy se obyvatelé této části Žďáru a turisté snad dočkají v příštím roce. „Přechod tam na sto procent vznikne, doufáme, že už v příštím roce. Napřed ale musí být dokončeno osazení nového značení, které turisty navede z dálnice až na parkoviště u Zelené hory, a také musí být opraven barokní most,“ potvrdila místostarostka Dagmar Zvěřinová.

Otázkou ale zůstává, kde bude nový přechod umístěn. „Podle mého názoru je v tomto případě nutné, aby byl přechod vyznačen tak, aby auta nezastavovala přímo na mostě,“ uvedl Vít Kostečka, pracovník Krajské správy silnic.

S tím souhlasí i Dagmar Zvěřinová. “Kamiony nemohou zastavovat přímo na mostě. Umístění přechodu nebude jednoduché,“ řekla Dagmar Zvěřinová.

Návštěvníci zámku zatím měli štěstí, k žádné vážné dopravní nehodě – střetu chodce s autem - v tomto úseku silnice nedošlo. „Nevyskytují se tam dopravní nehody, z našeho pohledu to není rizikový úsek,“ uvedl Zdeněk Kubík z dopravní policie České republiky.