VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zámecká škola ve Žďáře má osobitou atmosféru

Žďár nad Sázavou - Někteří žďárští školáci míří každý den do zámku. Právě v jeho areálu toži sídlí takzvaná zámecká škola. „Jsme malá škola, je tady taková rodinnější atmosféra," říká s úsměvem Hana Olšiaková, vedoucí učitelka.

2.9.2015
SDÍLEJ:

Do zámecké školy ve Žďáře chodí 106 dětí, prvňáčků je letos 22. Foto: Deník/Martina Lorencová

„Pětitřídku" v zámku letos navštěvuje sto šest žáků, prvňáčků tam do lavic usedlo dvaadvacet. Škola je odloučeným pracovištěm žďárské základní školy Švermova. „Každá je přitom jiná. Škola ve Švermově ulici je velká, tady jsme spíš jako na vesnici. Všechno je tu komornější i osobnější, všechny učitelky znají všechny děti, vědí, jak se jmenují. Když někoho víc znáte, máte k němu bližší vztah. Je zde i klidněji, děti nerozptyluje přílišný ruch a chaos. Nejsme tedy škola typická, ale rodiče podobná zařízení dnes vyhledávají," dodává Olšiaková.

Zámecká škola stojí v krásném prostředí, atypické jsou i třídy a další místnosti. Škola totiž funguje v historické budově, kam byla přemístěna na začátku 19. století. „A všude kolem je park, děti si mohou o přestávce bezpečně vyběhnout ven. Chodí před školu i na trávník za budovou, mohou si s sebou vzít i míče nebo švihadla," přiblížila Hana Olšiaková. Zámecká škola má i hrací dvorek, který často užívá družina, ale když je hezké počasí, také se tam vyučuje, třeba čtení nebo hudební a výtvarná výchova.

Zámecká škola má pět tříd, od 1. do 5. ročníku, každá třída má svého učitele. Kromě pěti pedagogů se o děti starají vychovatelka v družině a školnice a kuchař.

Téměř rodinnou atmosféru ve škole podporují i tím, že se děti podílejí třeba na přípra vě akcí pro ostatní a starají se o ty menší. „Děti to stmeluje, páťáci třeba na dětský den chystají dětskou pouť, připraví stanoviště, úkoly, postarají se o mladší děti. Vedeme je k tomu, aby na ‚mladé' dohlíželi, když jsou starší, a funguje to. Podle mě je to tím, že celý kolektiv školy je menší, anonymita tady chybí," popisuje Hana Olšiaková.

Zámecká škola ve Žďáře založena v roce 1775 jako škola triviální. Do dnešní budovy ji přestěhovali v roce 1801. Škola je moderně vybavená a prošla do dneška mnoha úpravami, ty ale její zámecký ráz nenarušily.

Autor: Martina Lorencová

2.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Radek Koten (SPD)

Radek Koten (SPD): lidé májí rádi rádoby mučedníka

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

AKTUALIZUJEME

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Přestože se většina vyslovila kladně, výsledek referenda není závazný

Velké Meziříčí – Spolu s volbami do poslanecké sněmovny bylo v sobotu ve 14 hodin ukončeno také referendum ve Velkém Meziříčí. Lidé v něm rozhodovali o osudu Náměstí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení