Hledáním řešení, jak naložit s objektem, byla pověřena komise rozvoje města a životního prostředí. Navrhla udělat studii ekonomické využitelnosti školy. „Což jsme zamítli, jsou to jenom zase další papíry, které skončí v šuplíku, a zbytečně vynaložených sto tisíc korun. Když řekneme zájemci, co tam může, a co nemůže mít, už do nemovitosti nedostaneme vůbec nikoho. Sám podnikatel nejlépe ví, co by mu vynášelo," tvrdí první žďárský místostarosta a správce majetku města Jaromír Brychta.

Podle něj není jiná alternativa než prodej možná. Uvést budovu do provozuschopného stavu by stálo kolem deseti milionů korun.

Od listopadu loňského roku Brychtu kontaktovaly tři organizace, které o školské zařízení projevily zájem. Zatímco dvě po prohlídce odstoupily od plánu koupit, zbývající se stále rozhoduje. Dle Brychty se jedná o žďárskou společnost.

„Budu s nimi ještě hovořit. Samozřejmě s ohledem na to, jak se rozhodne v červnu zastupitelstvo. Opětovnou možnost prodeje budu avizovat také bývalému zájemci, firmě Eurowis, a Domy-Komplet, která za ní stojí," naznačil své další kroky v této věci první místostarosta s tím, že rozhodně nechce, aby majetek města dopadl stejně jako nedaleký Bílý lev. „Ten má nyní asi už čtvrtého vlastníka a vypadá to, že přestavba opuštěného hotelu na podnikatelský inkubátor zase nedopadne," nechal se slyšet Jaromír Brychta.

Naopak pro to, aby se nechala vypracovat studie ekonomické využitelnosti školy, byl druhý místostarosta Ladislav Bárta. Řekl, že by možná stála těch sto tisíc, ale radnice by získala podklady k argumentaci. Dle něho by tak město bylo s to doložit, proč prodává objekt za nižší cenu, jestli je zájemce bere, či nebere na hůl, nebo by odpůrcům prodeje mohli vysvětlit, proč se školy neujali sami.

„Navíc jsme nevyhodnotili další varianty řešení. V podstatě se tak učinilo jen u návrhu přestavby bývalé základní školy na domov důchodců, což bylo nerentabilní," sdělil Žďárskému deníku Bárta.

Ve škole se vyučovalo až do června roku 2008. Několik let předtím se ale vědělo, že kvůli snižujícímu se počtu dětí bude třeba jednu ze žďárských základních škol zavřít. Protože objekt na náměstí Republiky byl nejstarší a nacházel se v nejhorším stavu, „vypadl z kola" právě on. Od roku 2008, kdy byla výuka v zařízení ukončena, pak vedení radnice neúspěšně hledá pro objekt v centru nějaké využití. Byl několikrát nabízen k prodeji, ke změně vlastníka bylo nejblíže loni na podzim, a to firmě Eurowis za pět milionů korun. Nakonec o jeden hlas záměr v zastupitelstvu neprošel.

Jak se k problematice staví oslovení občané okresního města? „Byl jsem proti prodeji loni a názor jsem nezměnil. Pan Brychta se ohání tvrzením, že nechce, aby škola dopadla stejně jako Bílý lev, který má soukromého vlastníka. Kdo ale zaručí, že když město budovu prodá, že nový majitel z ní druhého Bílého lva neudělá také? Prodej je jednoduše nesmysl," myslí si Jaroslav Špaček ze Žďáru.

Pro prodej se z lidí oslovených Žďárským deníkem vyslovila Michaela Rosecká, podle které je už na objektu zvenčí patrné chátrání. „Město se mělo školy zbavit, když k tomu byla příležitost. Nemusí se totiž opakovat," tvrdí mladá žena.