VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zakladatelka hospiců se zastala Kondýskové

Nové Město na Moravě - Praktičtí lékaři často nevyužívají možnosti ordinovat lidem s rozvinutou rakovinou opiáty.

29.9.2008 7
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Karel Dvořák

Tuto zkušenost potvrzují lékařka a prezidentka Asociace poskytovatelů hospicové a paliativní péče (APHPP) Marie Svatošová i onkolog Ondřej Sláma.

Ten přednáší paliativní medicínu studentům i praktickým lékařům. Případ pracovnice novoměstského Hospicového hnutí Vysočina (HHV) Ivy Kondýskové, jíž hrozí trestní stíhání za to, že podala bez konzultace s lékařem pacientce v Jihlavě opiát na tišení bolesti, vyvolal reakci mezi odborníky na paliativní léčbu.

Shodují se na tom, že událost pouze poukazuje na špatné legislativní podmínky pro hospicovou práci a nedostatečný zájem lékařů o situaci nevyléčitelně nemocných pacientů.

Lékař: postupoval bych stejně

„Když pominu nešťastnou skutečnost, že jednání Ivy Kondýskové bylo protizákonné, musím říct, že z medicínského hlediska bych postupoval stejně. Důrazně se ohrazuji proti jakémukoli srovnávání tohoto případu s případem Zelenka nebo spekulacím o eutanázii. Tato paní nikomu neublížila a nikoho neohrozila,“ prohlásil Ondřej Sláma.

Jeho odborností je kromě onkologie právě paliativní medicína a algeziologie neboli léčba bolesti. „Sevredol není žádné narkotikum, a ona zvolila správné dávkování,“ dodal Sláma s tím, že pečovatelka se jen zoufale, a bohužel protiprávně, v extrémní situaci snažila řešit něco, co zřejmě podcenila praktická lékařka.

Podle Slámy souvisí tento případ se skutečností, že mnoho praktických lékařů podceňuje léčení chronické bolesti a nepředepisují opiáty v míře, jaká je potřebná. „To mi na přednáškách potvrzují i zdravotní sestry, a já to považuji za jeden z největších problémů současné péče o onkologické pacienty,“ uvedl Sláma, který tento jev nazval opiofóbií.

Obavy lékařů z opiátů

Obavy lékařů z opiátů jsou podle onkologa do určité míry iracionální. „Minimálně dvakrát týdně se s některým z nich na toto téma handrkujeme a často to končí tím, že léky předepíšu já. Buď nemá dotyčný lékař na opiáty příslušný recept s modrým pruhem – z nedbalosti nebo ze strachu, aby jej neztratil a někdo jej nezneužil – anebo má obavy z toho, aby pacienta nepředávkoval. Což znamená, že mu chybí v této oblasti potřebná edukace,“ konstatoval onkolog s tím, že nemálo pacientů je kvůli svým lékařům a slabým tišícím lékům odsouzeno k velkému fyzickému utrpení.

„Někteří praktičtí lékaři se vymlouvají, že opiáty jsou příliš drahé a pojišťovny je nechtějí proplácet. Ve skutečnosti stojí měsíční léčba opiáty pro jednoho člověka necelé dva tisíce korun,“ upřesnil Sláma.

Jednou se to stát muselo

S jeho tvrzením souhlasí i lékařka a zakladatelka prvního hospice v Česku Marie Svatošová. „Mám-li být upřímná, podobný případ se dříve nebo později stát musel. Důvody jsou nejméně dva, a já na ně upozorňuji už několik let. Nedostatečná léčba bolesti u onkologických pacientů, a to zejména praktickými lékaři, a nedostatečné legislativní zakotvení mobilní hospicové péče v systému zdravotnictví, včetně její úhrady z veřejného pojištění a dalších zdrojů,“ řekla Svatošová.

Podle ní právě kvůli nedostatku peněz nemohou hospicové organizace zaměstnávat dost lékařů, kteří by mohli v případě nutnosti praktického lékaře zastoupit. „Paní Kondýsková selhala v tom smyslu, že překročila zákon, ale udělala jen to, že ulevila pacientce od nesnesitelné průlomové bolesti. Prosím proto veřejnost i ty, kdo budou posuzovat a soudit, aby tyto okolnosti zohlednili, a připomínám, že nemocné nebylo ublíženo, ale pomoženo,“ vzkázala lékařka Svatošová.

Hospicovou pracovnici udala v červenci policii praktická lékařka Marta Doubková. Pokud bude Kondýsková obviněna z trestného činu nedovolené výroby a držení psychotropních látek a jedů, hrozí jí až pětiletý nepodmíněný trest.

------------------

Kdo je kdo

MUDr. Marie Svatošová (66), iniciátorka hospicového hnutí v České republice, pracovala původně jako praktická lékařka v Praze, kde se přes dvacet let věnovala umírajícím a jejich rodinám. V roce 1993 založila Sdružení pro podporu domácí péče Ecce Homo, 1995 otevřela v Červeném Kostelci první hospic v ČR. Věnuje se vzdělávání laiků i zdravotníků.

Kromě funkce prezidentky Asociace poskytovatelů hospicové a paliativní péče je vedoucí Edukačního centra při Hospici Anežky České. Je autorkou knih „Hospice a umění doprovázet“ a „Hospice slovem a obrazem“.

V roce 2002 dostala řád za zásluhy v rozvoji hospicové péče od prezidenta republiky. Ve své profesi zdůrazňuje celostní přístup k člověku a péči zaměřenou také na rodinu umírajícího. Jedna z jejích tezí je, že diskuse o eutanázii by byla bezpředmětná, kdyby lékaři využívali zákonných možností a účinně tlumili nemocným bolest.

MUDr. Ondřej Sláma (41) je vedoucí ambulance podpůrné a paliativní onkologie v Masarykově onkologickém ústavu v Brně, přednáší paliativní medicínu a podpůrnou léčbu v onkologii na LFMU, je lektorem Institutu pro vzdělávání zdravotníků, kde přednáší lékařům v atestační přípravě. Má atestaci v oborech interna, onkologie, paliativní medicína a algeziologie. Je spoluautorem odborné publikace „Paliativní medicína pro praxi“

---------------

Když se řekne…

Paliativní medicína: Lékařský obor, jehož cílem je udržet dobrou kvalitu života i v situaci pokročilého nevyléčitelného onemocnění. Snaží se především mírnit bolest a další tělesné symptomy, avšak zaměřuje se i na saturaci potřeb v oblasti psychické, sociální a duchovní.

Průlomová bolest: Přechodná bolest silné intenzity, obvyklá u onkologických onemocnění. Objevuje se i u pacientů s jinak dobře léčenou chronickou bolestí. Vzplane při určitých pohybech, kašli či polykání. K jejímu utlumení se ordinují opiáty, běžně například Sevredol.

----------

Seriál článků k tématu najdete ZDE

Jitka Voglová

29.9.2008 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 20 000 Kč Pracovníci v oblasti prodeje jinde neuvedení TECHNIK PRODEJE / TECHNIČKA PRODEJE - Žďár n.S.. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: prodej elektronářadí, strojů, kompresorů a příslušenství, První kontakt osobně: Nerudova 134/5, 591 01 Žďár nad Sázavou, od 07:00-17:00 nebo emailem. Pracoviště: Petr krábek - pracoviště žďár nad sázavou, Nerudova, č.p. 134, 591 01 Žďár nad Sázavou 1. Informace: Petr Krábek, +420 603 512 095. Výroba - Výroba Seřizovači 15 800 Kč Seřizovači a obsluha konvenčních fréz FRÉZAŘ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15800 kč. Volných pracovních míst: 18. Poznámka: Požadavky: vyučen, 3 směnný provoz, Popis práce: obsluha a práce na jednotlivých typech fréz ve strojírenském provozu firmy., Zaměstnanecké výhody: Týden dovolené navíc, závodní stravování, příspěvek na penzijní připojištění a další, První kontakt emailem.. Pracoviště: Žďas, a. s., Strojírenská, č.p. 675, 591 01 Žďár nad Sázavou 1. Informace: Jitka Škorpíková, +420 601 131 533. Služby - Služby Ostatní služby 4 000 Kč Pracovníci pouličního poskytování služeb Distributor reklamních tiskovin. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 4000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: JOBMATCH - VHODNÉ PRO OZP , Roznos reklamních tiskovin, letáků ve svěřené oblasti. Volná místa můžeme nabídnout ve více městech. A to ve Velkém Meziříčí, Novém Městě na Moravě, Žďáru nad Sázavou a v Měříně., První kontakt telefonicky nebo emailem. Pracoviště: Renada s.r.o. - velké meziříčí, Novosady, č.p. 2043, 594 01 Velké Meziříčí. Informace: Šárka Rybníčková, +420 777 142 111. Stavebnictví - Stavebnictví Betonáři, železobetonáři 20 000 Kč Betonáři, železobetonáři a příbuzní pracovníci železobetonář. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: pracovní poměr bude uzavírán nejprve na 2 roky, dále pak opět na dobu určitou, při oboustranné spokojenosti i na dobu neurčitou, chuť do práce a rovněž chuť učit se novým věcem, praxi ani vyučení v oboru nevyžadujeme, vše vás zaučíme po nástupu do zaměstnání, první kontakt e-mailem. Pracoviště: Žďár nad sázavou, brněnská 126/38 s činností v rámci čr, Brněnská, č.p. 126, 591 01 Žďár nad Sázavou 1. Informace: Květa Štěpánková, +420 566 697 161.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 20.–21. října 2018

Sražení policistky, hrad pod palbou: a sumec albín: prohlédněte si videa víkendu

Ilustrační foto.

Řidič ve žďárských ulicích nadýchal bezmála dvě promile

Motorkáři vyrazili na letošní poslední společnou vyjížďku

Žďár nad Sázavou – Stovky motorek mohli v sobotu obdivovat návštěvníci rychlobruslařského oválu u žďárského zimního stadionu.

Filmaři objevovali krásy Vysočiny

Vysočina – Ve středu a čtvrtek cestovala po Vysočina osmičlenná výprava. Zkoumala zajímavá místa, která by byla vhodná pro filmování. Navštívili zámky, ale třeba i sklárnu v Karlově nebo podzemní chodby v krajském městě.

Na naučný okruh kolem Vetelských rybníků požádá Žďár o dotaci

Žďár nad Sázavou – Žádost o dotaci na naučnou stezku vedoucí okolo soustavy Vetelských rybníků plánuje ještě v letošním roce podat žďárská radnice.

Zloděj se zaměřil na nářadí a materiál, udělal škodu za 40 tisíc

Žďár nad Sázavou - Po neznámém pachateli, který z objektu ve Žďáře odcizil nářadí, pátrají tamní policisté. Ke krádeži došlo v době od sedmé hodiny večer středy 17. října do šesté hodiny ráno následujícího dne v ulici 1. máje.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT