Ve vymezených lokalitách, které byly vybrány na základě předchozích neblahých zkušeností s výtržnostmi podnapilých osob, budou na dodržování vyhlášky dohlížet žďárští městští strážníci. V případě porušení čeká provinilce pokuta do výše jednoho tisíce korun.

Novinka však neznamená, že by nemalý „flastr" obdržel každý nevědoucí turista, který si bude chtít vypít na lavičce v centru jedno lahvové pivo. „Jednotlivé prohřešky budeme samozřejmě řešit individuálně, tedy i domluvou. Zaměřovat se budeme na problémové případy, tedy například na některé mladé lidi, kteří narušují pod vlivem alkoholu veřejný pořádek. Potíže s nimi jsou především o víkendech, a to přímo v centru města," přiblížil praxi Martin Kunc, vedoucí žďárské městské policie.

Bezdomovci

Strážníci se na vytváření výsledného znění vyhlášky výraznou měrou podíleli. Kromě mládeže jsou v okresním městě problémy také s mnohými bezdomovci, kteří s krabicí vína nebo lahví nějaké lihoviny obsazují autobusové zastávky.

„Nepříjemné je to hlavně v zimě, kdy se člověk chce schovat před větrem a sněhem, ale uvnitř čekárny popíjejí bezdomovci. Hodně jsem se s tím setkávala hlavně v zastávce u autobusového nádraží. Ostatně i teď v létě tam někdy takové existence vídávám. Pochybuji, že zaplatí pokutu, ale aspoň bude regulérní důvod je vykázat," nechala se slyšet Veronika Urbanová ze Žďáru nad Sázavou.

Právě autobusové čekárny, kterých je ve městě celkem sedmadvacet, jsou zařazeny mezi „zakázané lokality" vyjmenované ve vyhlášce.

Dětská hřiště

„Kromě zastávek se jedná o osm našich dětských hřišť nebo Hřiště Modrých dnů. Dále jsou tam zařazeny prostory u vlakového a autobusového nádraží, v okolí kina Vysočina, celý park U Ivana od ulice Tyršova až po Veselskou ulici a samozřejmě také širší centrum města, tedy okolí náměstí," přiblížil lokality žďárský místostarosta Ladislav Bárta.

Opilci v ulicích mají podle představ vedení města ubýt také díky omezení sortimentu nejrůznějších občerstvovacích „okének" v centru. Prodej alkoholu takzvaně „na ulici" totiž vyhláška rovněž zakazuje, stejně jako jeho prodávání na nejrůznějších koncertech, festivalech a dalších akcích konaných v lokalitách uvedených ve vyhlášce.

Pěnivý mok, svařené víno nebo třeba grog si tak lidé budou moci dát pouze na akci, kterou pořádá město, případně tam, kde se podaří organizátorům získat se souhlasem radních výjimku. Lidé se však nemusejí obávat, že by nemohli na náměstí posedět například u sklenice piva. Na oficiální zahrádky patřící k restauracím, kavárnám, vinárnám a dalším podnikům se nové opatření nevztahuje.

---------------

Kde se nesmí pít?

Lokality, kde vyhláška zakazuje konzumaci alkoholu na veřejných prostranstvích, zdržování se s otevřenou lahví alkoholického nápoje i prodej alkoholu „na ulici"

- autobusové čekárny

- osm městských dětských hřišť

- Hřiště Modrých dnů

- širší centrum města (okolí náměstí Republiky, atrium…)

- okolí autobus. a vlak. nádraží

- okolí Kina Vysočina

- park U Ivana