„Ve školním řádu je zákaz používat mobilní telefony od osmi hodin do půl druhé, v taškách je ale mít mohou,“ uvedl ředitel Základní školy ve Velké Bíteši Dalibor Kolář.


Tomu, aby žáci telefonovali a psali textovky o přestávkách, však zabránit nejde, přiznává ředitel. „Jde ale především o to, aby nedošlo k narušení vyučování. Pokud by učitel žáka v hodině přistihl při psaní „esemesky“ nebo třeba i při opisování pomocí mobilu, záleží na něm, jaké závěry z toho vyvodí,“ dodal Dalibor Kolář.


Mám vypnutý zvuk


Zákaz používání mobilních telefonů má ve školním řádu Základní škola Švermova ve Žďáře nad Sázavou. „A pokud jej žáci opakovaně porušují, hrozí jim postih. Záleží na závažnosti přestupku, ale snažíme se postupovat důsledně. Tresty se ale pohybují takzvaně v dolní hranici, většinou jde o napomenutí třídního učitele. Situace na základních školách je jiná než u středoškoláků,“ sdělil ředitel Základní školy Švermova ve Žďáře nad Sázavou Jaroslav Ptáček.


To potvrzuje i ředitel žďárského gymnázia Vlastimil Čepelák. „Mobily by studenti ve škole používat neměli, ale když se například potřebují nutně zkontaktovat s rodinou, dá se to pochopit. V hodinách mají u mobilů vypnutý zvuk, to se obecně dodržuje. A nějaká kompromitující nahrávka z mobilu pořízená ve vyučování, která by se pak objevila na internetu? S tím jsme se zatím ještě nesetkali,“ upřesnil ředitel gymnázia. Středoškoláci používání mobilů ve vyučování příliš neřeší.

„Zvuk mám vypnutý. Když potřebují něco rodiče, pošlou „esemesku“, to nikomu nevadí. Kalkulačku v mobilu používám v matice a učitelka nic neříká,“ prohlásil sedmnáctiletý Petr Dvořák.