Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zajíci na Žďársku se nakazili tularemií

Žďársko - Žďárský okres ohrožuje tularemie. Ohniska nebezpečné choroby, kterou mohou na člověka přenést hlodavci, se objevila v katastrech Jabloňov u Velkého Meziříčí, Nová Ves u Nového Města na Moravě, Bobrová a Moravec.

12.1.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Zdeněk Fiala

„Nebezpečí hrozí od zajíců. Myslivci o problému vědí, ulovení zajíci podléhají veterinární kontrole a v současné době je už po honech. Pokud ale někdo z veřejnosti takového nakaženého zajíce najde, případně ho srazí autem a hodí do kufru, aby si ho doma udělal na smetaně, mohl by mít zdravotní problémy,“ vyjádřil se jednatel Okresního mysliveckého spolku ve Žďáře nad Sázavou Oldřich Sedlář.

Přenos hlodavci

Nákaza se na člověka může přenést také při neopatrné manipulaci s infikovanými zvířaty, pitím kontaminované vody nebo třeba kontaminovaným prachem. Nemoc se projevuje teplotou, malátností, únavou či zduřením uzlin. Zajíc postižený tularemií ztrácí svoji přirozenou plachost, zmateně se pohybuje a má zježenou srst.

„Výskyt tularemie a její přetrvávání v přírodních ohniscích jsou vázány na přítomnost infikovaných hlodavců a krev sajícího hmyzu, kteří přenášejí původce onemocnění,“ uvedl ředitel krajské veterinární správy Jiří Šulc.

„Všichni uhynulí zajíci včetně těch, u kterých se před jejich usmrcením projevily změny přirozeného chování, musejí být laboratorně vyšetřeni. Nález takového zvířete je třeba oznámit příslušnému uživateli honitby, který jej prostřednictvím krajské veterinární správy předá k vyšetření,“ dodal Šulc.

V posledních letech se tularemie na Žďársku vyskytovala zřídka. „Loni a předloni byla velmi mírná zima a došlo k přemnožení myší, které jsou také přenašeči tularémie. Od nich se pak nakazili zajíci. Doufáme, že letošní mráz situaci zlepší,“ dodal Oldřich Sedlář.

---------------

Jak se proti tularemii chránit

- nedotýkat se zvířat, která ztratila plachost
- při jakékoliv manipulaci se zvířaty používat rukavice, roušky či respirátory (původce tularemie přežívá i teploty pod bodem mrazu)
- nutnost je dostatečné tepelné opracování pokrmů ze zajíců i další zvěře
- nepít vodu z neznámých zdrojů
- opatrnost při práci v prašných prostorech, kde se mohou vyskytovat hlodavci (manipulace se senem apod.)
Zdroj: KHS kraje Vysočina

Autor: Lenka Mašová

12.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Bratři Ebenové.

Na žďárském pódiu se potkají bratři Ebenové a Robert Křesťan & Druhá tráva

Ilustrační foto.

Do obecního úřadu vnikl zloděj

Úsekové měření u Meziříčí přešlo do ostrého provozu

Velké Meziříčí – Ze zkušebního do ostrého provozu již přešlo úsekové měření na dálnici D1 mezi Velkým Meziříčím a Lhotkou. Kvůli rekonstrukci komunikace je tam rychlost snížena na osmdesát kilometrů v hodině, mnozí řidiči však toto omezení mezi 146. a 153. kilometrem nerespektují.

Krajská derby ve florbalové Národní lize bodový zisk nepřinesla

Bystřice nad Pernštejnem, Havlíčkův Brod – Utkání 5. kola Národní ligy – skupiny Východ proti tradičním rivalům florbalistům Bystřice i Žďáru příliš nevyšla.

Musilův memoriál ovládli závodníci z Nového Města

Studnice – Za krásného slunečného počasí se o uplynulém víkendu konal u turistické chaty ve Studnicích, nedaleko Nového Města na Moravě, v pořadí již sedmý ročník Memoriálu Cyrila Musila. V tomto roce byl navíc také mistrovstvím České republiky v přespolním běhu veteránských kategorií.

Školáci si na chvíli vyzkoušeli, jak se cítí nevidomí

Žďár nad Sázavou – Se životem především nevidomých lidí, ale i dalších osob s nějakým zdravotním handicapem, se měli možnost naučným a zároveň i hravým způsobem seznámit žáci Základní školy Švermova v rámci programu Hele lidi. Ten připravuje Aliterra, zapsaný ústav z Tasova na Velkomeziříčsku (dříve Slepíši).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení