To vše mají za sebou účastníci téměř čtyřměsíčního kurzu práce na počítači v Křídlech – v malé obci na Novoměstsku. Školení, na která musí většinou lidé dojíždět do nejbližšího města, absolvovalo osm účastníků v křídelské základní škole.

„Zájem byl obrovský. Přihlásilo se dokonce více zájemců, než byla kapacita. A proto už teď je naplánovaný nový kurz ještě v průběhu tohoto roku,“ předeslal za pořadatele Daniel Šimek.

-------------

„Růžovku“ už si najdou sami na internetu

Najít recepty na internetu nebo vyrobit plakátek na příští divadelní představení ochotníků už umí osm Křídelských. Téměř čtyři měsíce navštěvovali kurz práce na počítači pro úplné začátečníky v tamní škole. Do tajů wordu, excelu a internetu je zasvětila Daniela Šimková.

Jaké to je, učit úplné začátečníky? Které vlastnosti nesmějí chybět takovému lektorovi?
Nejdůležitější je trpělivost. My pracujeme s počítačem dnes a denně, ale někteří opravdu neví. Musíte se tedy umět vcítit do jejich situace. A také je třeba jim to vysvětlit tou nejjednodušší cestou.

Co dělalo vašim „žákům“ největší problémy?
Oříškem pro nás byla myš. Trénovali jsme dvojkliky a jak najet tam, kam potřebuji. Někteří mají starší počítač doma, takže stačilo jen je zorientovat v té novější verzi. Horší to bylo s excelem – převládl názor, že ten asi potřebovat nebudou.

A co šlo naopak nejrychleji?
Internet. Na ten se těšili nejvíc. Příslušníci věkové kategorie kolem třicítky už v něm například uměli hledat. Zvládali třeba i psát ve wordu, ale už nevěděli o možných úpravách textu. Učili jsme se i práci s cliparty a wordarty, takže ti, co jsou činní v ochotnickém divadle, si mohou napříště vyrobit plakát sami.

Co jste hledali na internetu jako první?
Těch možností je tam tolik, že účastníci kurzu, přestože měli jisté ponětí o síti, sami nevěděli, co by chtěli hledat. Začali jsme tedy tím, že jsme si založili e-mailovou schránku a učili se zmenšovat a posílat fotky. Přešli jsme i na média, takže zjistili, že Ordinace v růžové zahradě je i na internetu a že ji tam mohou sledovat. Naučili jsme se také, kde hledat nejrůznější informace v encyklopedii nebo stránky s recepty.

Co si odnášejí absolventi kurzu?
Zejména chuť dále prozkoumávat počítač a své znalosti doma prohlubovat. Tři lidé jsou zaměstnanci obce a už dostávají úkoly od starosty, aby něco našli na internetu nebo aby něco napsali. Měli jsme tu i maminku na mateřské dovolené, takže jí se to bude hodit, až bude hledat zaměstnání. A jiná paní bude psát dceři do zahraničí.

Žádný další kurz už neplánujete?
Ale jistě. Předpokládáme, že na podzim zopakujeme kurz pro začátečníky. Chtěli bychom uspořádat i nějaké pokračování, ale to ještě uvidíme.