Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zájem o stacionář v Bystřici je velký

Bystřice nad Pernštejnem - Ke konci se blíží rekonstruk-ční práce v objektu bývalého internátu v ulici Pod Horou, kde od ledna začne fungovat denní stacionář pro zdravotně postižené dospělé klienty. Kolaudace se má podle bystřického starosty Karla Pačisky uskutečnit v polovině listopadu. Zařízení města bude provozovat Oblastní charita Žďár nad Sázavou.

26.10.2013
SDÍLEJ:

Zařízení nabídne služby klientům se zdravotním, mentálním či kombinovaným postižením.Foto: archiv

„Nyní připravujeme výběrová řízení na nové pracovníky stacionáře," uvedla ředitelka Oblastní charity ve Žďáře nad Sázavou Jana Zelená.

Ačkoliv stacionář pro šestnáct lidí začne fungovat v lednu, nebude do něj okamžitě nabrán plný počet klientů. „Budou nabíráni postupně, protože se jedná o nové zařízení, bude tam i nový personál a všechno se musí skloubit dohromady, aby byl provoz bezproblémový," řekla Zelená.

Na přestavbu někdejšího internátu zemědělské školy na stacionář získala bystřická radnice téměř třináctimilionovou dotaci. Objekt nevyužívaného internátu na Bystřici před několika lety bezplatně převedl ze svého majetku Kraj Vysočina s tím, že v něm vznikne sociální zařízení.

Stacionář, kam by mohli být během dne umístěni lidé s mentálním, fyzickým či kom-binovaným postižením, které jinak mají v péči jejich rodinní příslušníci, na Bystřicku dlouhodobě chyběl. I proto byla kapacita zájemců o umístění převýšena už v době, kdy byl ještě stacionář jenom na papíře.

„Evidovali jsme kolem dvaceti žádostí o umístění, veškeré materiály jsme už předali Oblastní charitě Žďár nad Sázavou. Výběr uživatelů služby si už budou provádět sami," sdělila vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Drahomíra Lukšová.

Sociální zařízení, které lidem, již se celodenně starají o svého zdravotně postiženého rodinného příslušníka, nabídne i o něco více času na další věci.

„Ráno je tam jejich blízcí dopraví a odpoledne si je zase vyzvednou. Budou tak například mít možnost si v klidu vyřídit svoje záležitosti, třeba jednání na úřadech, návštěvu lékaře a další záležitosti. Soustavná péče o postiženého je velice náročná, a to i psychicky, takže určitě přivítají možnost si na chvíli odpočinout," přiblížil bystřický starosta Karel Pačiska.

Klienti stacionáře zase budou mít možnost kontaktu s jinými lidmi, získají přátele a mohou se podle svých možností a zájmu zapojit do společných aktivit.

Prostory pro handicapované budou podle záměru umístěny v přízemí objektu, v prvním patře je plánováno zázemí pro zaměstnance a nahoře pak čtyři bezbariérové byty. Ty budou určeny ke stejnému účelu jako bytové jednotky v domě s pečovatelskou službou. „Ke stavbě bytů zatím nedojde, na ty se dotace nevztahuje, takže o příspěvek budeme žádat zvlášť," dodal Karel Pačiska.

Autor: Lenka Mašová

26.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Bratři Ebenové.

Na žďárském pódiu se potkají bratři Ebenové a Robert Křesťan & Druhá tráva

Ilustrační foto.

Do obecního úřadu vnikl zloděj

Úsekové měření u Meziříčí přešlo do ostrého provozu

Velké Meziříčí – Ze zkušebního do ostrého provozu již přešlo úsekové měření na dálnici D1 mezi Velkým Meziříčím a Lhotkou. Kvůli rekonstrukci komunikace je tam rychlost snížena na osmdesát kilometrů v hodině, mnozí řidiči však toto omezení mezi 146. a 153. kilometrem nerespektují.

Krajská derby ve florbalové Národní lize bodový zisk nepřinesla

Bystřice nad Pernštejnem, Havlíčkův Brod – Utkání 5. kola Národní ligy – skupiny Východ proti tradičním rivalům florbalistům Bystřice i Žďáru příliš nevyšla.

Musilův memoriál ovládli závodníci z Nového Města

Studnice – Za krásného slunečného počasí se o uplynulém víkendu konal u turistické chaty ve Studnicích, nedaleko Nového Města na Moravě, v pořadí již sedmý ročník Memoriálu Cyrila Musila. V tomto roce byl navíc také mistrovstvím České republiky v přespolním běhu veteránských kategorií.

Školáci si na chvíli vyzkoušeli, jak se cítí nevidomí

Žďár nad Sázavou – Se životem především nevidomých lidí, ale i dalších osob s nějakým zdravotním handicapem, se měli možnost naučným a zároveň i hravým způsobem seznámit žáci Základní školy Švermova v rámci programu Hele lidi. Ten připravuje Aliterra, zapsaný ústav z Tasova na Velkomeziříčsku (dříve Slepíši).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení