„Letos se uskuteční o posledním květnovém víkendu. V sobotu 26. a neděli 27. května vždy od 10 do 18 hodin,“ oznámila za pořadatele Lucie Herberová, marketingová ředitelka Zámku Žďár nad Sázavou.

Letošní rok ve žďárském zámku věnovali cestování ve všech podobách. „Proto při příležitostí otevření zahrad hraběnky Thamar Kinsky se návštěvníci například projedou na netradičních kolech či koních. O bonsajích bude povídat známý pěstitel Petr Herynek, jeden z prvních pěstitelů těchto skvostů u nás. Praktická ukázka nebude chybět,“ řekla Herberová.

ČELENKY Z KVĚTŮ

K akcím v zámku patří tvoření. „Letos se budou vyrábět klobouky nebo čelenky z květů. Kdo byl na Dnech otevřených zahrad loni a absolvoval procházku po zahradě s botaničkou Věrou Bidlovou, může se na ni těšit i letos. A skrze fotky se podíváme i na Nový Zéland,“ láká k návštěvě Lucie Herberová. K cestování patří objevování nových chutí, focení i kufry. Kufry a květiny? Že to nejde dohromady? Omyl.

Pouť v minulosti.
Ve Žďáře obnoví krojovanou pouť k Janu Nepomuckému

„Spolupracujeme se zahradnickou školou z Litomyšle a ta pro nás vytváří modely různých typů zahrad, které aranžují do starých kufrů. Aby se zájemci naučili fotit nádherné fotky mobilním telefonem, pozvali jsme Davida Macháčka z České televize. Ten vede na svém Facebooku už pět let takzvaný Můj rok. Každý den přidá jednu fotografii s veršem pořízenou mobilem a prozradí návštěvníkům, jak na to,“ vysvětlila marketingová ředitelka.

BRITSKÉ FISH AND CHIPS

A co nesmí chybět, je jídlo. „V nabídce bude třeba sushi nebo tradiční britské fish and chips,“ dodala Herberová, podle které se již rodina Kinských na všechny návštěvníky těší. Každý rok jich při Dnech otevřených zahrad míří do žďárského zámku tisíce.

Thamar, Marie a Constantin Kinští tráví na žďárském zámku mnoho času a ani letos nebudou při Dnech otevřených zahrad chybět. „Jsem nadšená, když vidím, jak si lidé mé zahrady a celý areál užívají, baví se a mají u nás krásný víkend,“ řekla gruzínská princezna Thamar Kinsky, která své zahrady letos otevře už po osmé.

Alena a Miroslav Chalupovi založili v roce 2007 vinohrad v Bohdalci na Žďársku.
Hrozny vypěstované v Bohdalci jsou ty nejlepší, shodují se majitelé vinohradu

U článku je fotogalerie z loňského roku.