Jeho tříčlenná rodina manželka a dvouletý syn, spolyká totiž všechny finance, jež jako skladník vydělá. „Žena je na mateřské dovolené, takže její příspěvek a moje výplata dohromady moc nedají. Splácíme také byt a televizi. Měsíc po výplatě už nám proto obvykle nezbude ani koruna navíc. Uvažuji proto, že bych si pár tisíc na dárky půjčil. Šetříme celý rok, tak alespoň ty Vánoce bych rodině chtěl udělat hezké,“ vyjádřil se mladý muž.

Právě před takovým krokem ale odborníci z občanských poraden varují. A zároveň i potvrzují, že lidí, kteří půjčku na dárky zvažují nebo k ní již dokonce přistoupili, přibývá.

„Lidé k nám z tohoto důvodu chodí poměrně často. Snažíme se je od půjček odrazovat a rozmluvit jim je. Příjemné Vánoce si lze udělat i bez dárků, ty přece tak podstatné nejsou,“ podělila se o zkušenosti Dagmar Čížková z občanské poradny ve Žďáře nad Sázavou.

Hromadění půjček

Se zadlužeností mají podle Čížkové potíže především mladé rodiny, které mnohdy neumějí hospodařit, neznají míru a nechají půjčky nahromadit. U takových klientů je pak někdy nutné přistoupit až k vyhlášení osobního bankrotu.

S lidmi, kteří si otevřeli hned několik úvěrů a nejsou nyní schopni je splácet, mají zkušenosti všechny občanské poradny na Vysočině.

„Zadluženost domácností stoupá a řešení takových případů je stále obtížnější. Většina klientů si postupně otevřela několik úvěrů, někdy i víc než pět. Problémy se začnou zabývat často až pod hrozbou exekuce,“ vyjádřila se Hana Chloupková z třebíčské občanské poradny. Přitom právě včasné řešení nastalých finančních potíží může podle odborníků nakonec vést k dobrému konci.

„Pokud klient přijde včas v době, kdy například při ztrátě zaměstnání nemá peníze na pravidelné splátky svého závazku, vysvětlíme mu, jak je důležité s věřitelem jednat co nejdříve. Když věřitel vidí, že dlužník svoji situaci aktivně řeší, zpravidla přistoupí na nižší splátky nebo povolí odklad splátek,“ upozornila Dagmar Čížková z poradny ve Žďáře nad Sázavou.

Nejhorším řešením je podle poradců nedělat nic, nereagovat na výzvy věřitelů k zaplacení nebo na úhradu svých dluhů brát další nevýhodné půjčky a dostat se tak do dluhové pasti.

Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí letos v září vzrostly o 4,4 miliardy na celkem 1,096 bilionu korun. Za poslední rok podle říjnových údajů České národní banky domácnosti zvýšily své zadlužení o 58,7 miliardy korun.

Mnohé další půjčky si navíc lidé berou od nejrůznějších nebankovních a často i neseriózních ústavů. „Lidé se nechají zlákat. Vezmou si deset dvanáct tisíc korun, obchodní zástupce si z toho automaticky vezme provizi, a jim zůstane osm, deset tisíc, které brzo utratí,” popsala Hana Chloupková.

Lidem, kteří se ocitli ve svízelné životní situaci, mohou pomoci například v občanských poradnách. V České republice jich fungují čtyři desítky ve společné asociaci. Služby poskytují zdarma, klienti mají zajištěnou anonymitu.

Na Vysočině mohou zájemci požádat o radu v Třebíči, Jihlavě, Novém Městě na Moravě, v Havlíčkově Brodě, Pelhřimově, Bystřici nad Pernštejnem a ve Žďáře nad Sázavou.

---------------

Kam se obrátit?

Občanská poradna (OP) Žďár nad Sázavou, Dolní 165/1

tel.: 566 520 165

email: info@opzdar.cz

OP Nové Město na Moravě, Vratislavovo náměstí 449

tel.: 566 616 121

email: op@sdruzeninovemesto.cz">op@sdruzeninovemesto.cz

OP Bystřice nad Pernštejnem, Zahradní 580

tel.: 566 688 227

email: op@sdruzeninovemesto.cz">op@sdruzeninovemesto.cz