„Děti mohou vyjádřit pocit ze svého města, a to jak ze stávající situace, tak formou vize. Jejich pohled může být pro ostatní obyvatele inspirací. Především pak v literárně-výtvarných pracích z prostředí, ve kterém děti žijí," pochvaluje si aktivitu místních žďárský místostarosta Josef Klement, který nad soutěží převzal záštitu.

Děti v rámci soutěže mají nakreslit, jak by oživily konkrétní známé prostory, nebo popsat svoji představu města, ve kterém by chtěly žít. „Každá výtvarná soutěž nebo aktivita je v době nových médií mimo jiné poselstvím, že originalita a manuální zručnost jsou něčím nenahraditelným. Nápaditost spočívá právě v individualitě a jako učitel mohu konstatovat, že takový potenciál v dětech byl, je a bude," hodnotí soutěž pozitivně Martin Šikula, učitel ze Základní školy Palachova ve Žďáře nad Sázavou.

Soutěž se koná v rámci projektu Živé proStory, který podporuje Nadace české architektury a město Žďár nad Sázavou. „Pomocí projektu Živé proStory chceme ukázat, že Žďár není ztracen, ale má naopak velký potenciál. Architektura není jen umění pro bohaté lidi, ale také příležitost dělat město více užitečné pro nás všechny," říká organizátor Aleš Studený. „Bylo by hezké, kdyby se podařilo realizovat něco, co ze soutěže vzejde. Hlavní, o co nám ale jde, je to, aby se o společný prostor zajímalo více lidí. Čas investovaný do dětí je dlouhodobě nejefektivnější a jejich díla mohou být pro dospělé inspirativní, protože se na vše dívají z jiného úhlu pohledu a nejsou svázané omezeními, která si my, dospělí, a často uměle, klademe," zdůvodňuje člen iniciativy Jan Šedo proč projekt začíná právě dětskou soutěží.

„Na soutěž bude v září navazovat workshop studentů architektury, v říjnu inspirativní večer powered by Pecha Kucha v kině. Vrcholit bude projekt na jaře příštího roku Městskými zásahy, což je osvědčený formát akce, ve které nejdříve občané dávají podněty, co by se dalo zlepšit, a následně se na místo pozvou architekti z celé republiky i zahraničí, aby pomohli s řešením," dodává Jan Šedo.

Děti mohou svoje výtvarná, fotografická, počítačová a literární díla odevzdat do 25. května ve své škole. Hlavními cenami jsou tablety Lenovo, které do soutěže věnovala žďárská oděvní značka Skafandr, a cereální kaše NOMINA od Nominalu.

„Design je důležitý pro samotný celek, ale je to jen slupka, pod kterou musí být hýčkáno funkční a zdravé jádro, jinak se celek stává jen tvrdým oříškem, což platí u oblečení stejně jako u architektury. Je zajímavé sledovat, že děti tuto sounáležitost celků vnímají citlivěji než leckteří dospělí. Jednoduše věcem, které neplní účel a nelíbí se jim, nevěnují zájem," říká s nadsázkou oděvní designer a člen pořadatelského týmu Živé proStory Žďár Filip Hofmann.

Podmínky zapojení do soutěže jsou vyvěšené na www.ziveprostory.cz. Žďárský deník je mediálním partnerem výtvarně-literární soutěže Jak vidím svoje město.