Sestavit funkční model tepelné elektrárny? Zní to složitě, ale tento úkol hravě zvládají i šikovní žáci základní a středních škol. Prokázali to na soutěži T-Profi pořádané hospodářskou komorou a konané 17. března v třebíčském Alternátoru. Sešly se tu čtyři týmy z Třebíčska, Žďárska, Pelhřimovska a Havlíčkobrodska, které soutěžily ve své technické zručnosti.

V každém týmu byli zástupci střední i základní školy z daného regionu. Například v týmu ze žďárské Základní školy Švermova byl i čtvrťák Vojtěch Doležal. „Modelování mě baví, Merkur mám doma. Když se pan učitel zeptal, jestli někdo chce na tuhle soutěž jet, tak jsem se přihlásil,“ prohlásil malý montér.

Premiér Petr Fiala v Jaderné elektrárně Dukovany
Nový blok bude: vláda spustí tendr na Dukovany, ovlivní to celou Vysočinu

Ze Střední průmyslové školy a středního odborného učiliště Pelhřimov pro změnu dorazil Radek Novák. Ten s Merkurem příliš často do styku nepřijde. „Ve škole modelujeme na jiné stavebnici, která se od Merkuru liší. Není to ale nijak zásadní rozdíl,“ vysvětlil středoškolák.

Kromě funkčního modelu tepelné elektrárny musely všechny týmy v daném čase sestrojit také soustruh. Nejlépe se těchto úkolů zhostil domácí třebíčský tým, který se skládal ze žáků základní školy Benešova a Střední průmyslové školy Třebíč. Ten nyní čeká celostátní kolo.