Žáci hlavně ze sedmých, osmých a devátých tříd základních škol, kteří se už začínají rozhodovat o svém dalším studiu a případně i budoucím zaměstnání, budou moci vybírat z bezmála osmi desítek vzdělávacích zařízení ze Žďárska i ze vzdálenějších koutů republiky, například z Chrudimi, Svitav nebo Brna.

Návštěvníky, kterých na akci míří tradičně až tisíce, čeká představení jak klasických škol – například gymnázií, obchodních akademií nebo „průmyslovek“, tak i méně známých oborů – třeba platnéřství, myslivosti nebo designérství. „U stánků jednotlivých škol nebudou chybět praktické ukázky, které se postupem let už staly standardem. A to nejen u oborů, kde je to logické – například u cukrářů, kadeřnic, kosmetiček a podobně. Už ale třeba i gymnázia se snaží svoji školu prezentovat interaktivně - tak, aby to budoucí studenty zaujalo,“ přiblížila Marcela Lorencová, ředitelka pořadatelské Kultury Žďár.

Výstava novoměstských včelařů Vůně medu v Horáckém muzeu.
Novoměstské Horácké muzeum voní medem

Kromě středních škol, odborných učilišť i vyšších forem vzdělávání se budou na čtvrtečním festivalu prezentovat také některé žďárské firmy i společnosti z dalších míst okresu. Chybět nemá například DEL, Enpeka, Tokoz, Hettich, PKS holding, Teleflex, Vamafil nebo Zdar. Stánky těchto subjektů budou jako obvykle shromážděny na pódiu kulturního domu. Žáci i jejich rodiče se tam budou moci poradit přímo s firemními personalisty, jaký typ studia by byl pro vytoužené povolání nejvhodnější.

„Na festivalu jsem byla už minulý rok, kdy jsem byla v osmém ročníku „základky“. Letos se už musím definitivně rozhodnout, na jakou střední školu si budu dávat přihlášku. Zvažuji gymnázium, jenom nevím, zda nakonec zvolím žďárské, nebo novoměstské. Třeba mi festival pomůže v rozhodování,“ nechala se slyšet Kristýna Havelková ze Žďáru nad Sázavou.

Festival vzdělávání se koná v okresním městě již po třiadvacáté, vstup na něj je zdarma. Kulturní dům se zájemcům otevře v devět hodin ráno, konec akce je pak avizován na sedmnáctou hodinu.