Od 1. dubna se totiž stane příjemcem i správcem poplatků od zachycených podnapilých osob. Dříve tuto funkci zastávali pracovníci krajského úřadu. „Náklady za vyšetření, ošetření a za pobyt v záchytné stanici jsou stanoveny paušální částkou ve výši čtyři tisíce korun,“ uvedla mluvčí kraje Vysočina Jitka Svatošová.

Kraj Vysočina od tohoto nového smluvně upraveného systému očekává vlastní snížení administrativní zátěže pro krajský úřad a v případě poskytovatele vyšší zainteresovanost a zájem na výběru dlužné částky, která se nyní stane v plné výši vlastním příjmem provozovatele.

V loňském roce služeb záchytné stanice využilo celkem 1086 osob, což znamená v průměru více, než tři lidi denně. Další údaj je tristní – z uvedeného počtu osob jich pouze 29 uhradilo v různé výši přímo na místě náklady spojené s pobytem.

Často končí na „záchytce Jihlavané, nechvalně proslulým rekordamanem je místní bezdomovec R. T., jenž se za peníze daňových poplatníků vyspal do „opice“ více než čtyřicetkrát.

Ani žďárští opilci se však nenechávají zahanbit. Takřka jako bumerang se do ústavu dosud vracela pětačtyřicetiletá žena ze Žďáru, pro policisty „známá firma“. Jen za polovinu loňského roku se v Jihlavě stihla objevit sedmkrát. „Na svědomí má také například krádeže ve žďárských obchodních domech, kde bere hlavně potraviny, které konzumuje přímo v prodejně,“ informoval již před časem policejní mluvčí Václav Kučera.