Díky vstupu do projektu Kryštůfek záchranář dětem dnes krajská záchranka dostala prvních 200 hraček, řekla novinářům ředitelka krajské záchranné služby Vladislava Filová.

Plyšáci budou v každé sanitce i ve vrtulníku záchranářů, jejich nákup hradí sponzoři. "Postavička záchranáře může děti provázet i při následném pobytu v nemocnici," uvedla Filová. Panáčka podle ní ale nebude potřebovat každý malý pacient. "Některé děti převážíme z domova a ony mají svoje hračky," vysvětlila. Plyšáci budou pomáhat hlavně při transportu dětí z terénu, které se nemají na co upnout.

Do projektu se už zapojily záchranky ve čtyřech krajích. První zkušenosti s postavičkou Kryštůfka už posbírali i záchranáři v Moravskoslezském kraji, kteří plyšáky vozí od půlky července. "Je to něco, k čemu se děti mohou dobře tulit. Co možná pomůže samotnému záchranáři navázat komunikaci, dostat se k tomu dítěti blíž," řekl psycholog tamní záchranky Lukáš Humpl.

Myšlenka na rozdávání hraček v sanitkách podle Humpla není nová; někteří záchranáři už sebou vozí obrázky nebo drobné hračky. "Nové je pojetí, že by děti měly jednotnou figurku, která by byla pro všechny záchranné služby," vysvětlil.

Kromě záchranky na Vysočině se už k projektu připojily záchranné služby v Moravskoslezském, Zlínském a Jihočeském kraji. Později by plyšové Kryštůfky mělo podle Humpla vozit celkem 12 záchranek ze 14 v Česku. Hračka byla pojmenována podle svatého Kryštofa považovaného za ochránce cestujících a dětí.