Výsledky voleb do EP najdete v noci na pondělí na www.denik.cz/eurovolby

-------------

Aktuálně, sobota 14:00 Skončily volby, o které podle předběžných odhadů nebyl zájem. K urnám přišla přibližně čtvrtina českých voličů. Na Žďársku několik okrsků zaznamenalo více, než třicetiprocentní účast.

Aktuálně, sobota 12:00 Vysočinský hejtman má odvoleno. Jak uvedla mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová, členové volební komise přivítali Jiřího Běhounka v sídlištní základní škole Osvobození již v pátek úderem osmé hodiny večerní.

Aktuálně, sobota 9:00 Do europarlamentu po pátku zatím nevolila ani pětina z více než osmi miliónů voličů. Lidé mohou volební místnosti navštívit v sobotu do dvou hodin odpoledne. Na Vysočině byla v pátek volební účast mezi pěti až deseti procenty.

Pouze v jednom žďárském okrsku již přišlo k urně přes dvacet procent voličů.

------------

Jaké problémy starostové při volbách řešili? „Obec musí odvádět zdravotní pojištění za práci členů volební komise a s tím je spojena rozsáhlá administrativa. Tím jsme už prošli loni a poukazovali na nesmyslnost zákona a zbytečné výdaje za nepochopitelné papírování. A teď administrativy ještě přibylo,“ přiblížil starosta Dlouhého na Novoměstsku Pavel Tulis.

„Nově totiž musíme člena volební komise, který byl u voleb do EU a bude v komisi i na podzim při volbách do parlamentu, zpětně přihlásit k odvodu částky na sociální zabezpečení z prvních voleb,“ dodal starosta Pavel Tulis.

Zjednodušeně řečeno – na podzim kromě „papírování“ kolem zdravotního pojištění lidí ve volebních komisích obcím přibude ještě další administrativa u členů komisí, kteří v nich zasedli při obou letošních volbách. Na podzim totiž bude nutné zpětně doplatit jejich sociální pojištění za práci při eurovolbách.

Obce tak vlastně budou mít s „ochotnými“ členy volebních komisí, které mimochodem není právě lehké sehnat, paradoxně práci navíc. „Jestliže od skončení předchozího zaměstnání do dvou tisíc korun odměny u stejného zaměstnavatele neuplynulo šest měsíců, vzniká účast na pojištění,“ vysvětlila účetní z Dlouhého Pavlína Tulisová. „Když budou volby do poslanecké sněmovny v říjnu, tedy za čtyři měsíce, a členové volební komise budou stejní, zpětně musejí odvést i sociální pojištění,“ dodala účetní. A to za ně vyřizuje obec.

„Je to nesmysl, stačilo by přece dát těm lidem v komisích rovnou o nějakou tu stovku méně a bylo by to bez lejster a zbytečného vyhazování státních peněz. Ty na volby dostaneme a vlastně se přelévají zase zpět do státní kasy, jenže v doprovodu obrovské administrativy, která není zadarmo,“ řekl starosta Dlouhého.

Noční sčítání

Volby se už lidem v některých obcích začínají zajídat. Zejména současné europarlamentní, kdy se mohou volební lístky sčítat až v neděli po dvaadvacáté hodině. Až se zavřou volební místnosti ve všech členských zemích EU.

„Práce v komisi není o tom, že to tam někdo odsedí a jde domů. Musí dodržet všechny předpisy a zákony do puntíku přesně, aby byly volby platné,“ sdělil Pavel Tulis.

A odměna? Předseda komise má nárok na šestnáct stovek, zapisovatel na čtrnáct a člen na třináct set hrubého. Tedy před zdaněním.

------------

Řečice: když volby voní buchtou a pstruhem


Šlo by se na zahrádku, za sportem, do hospody a asi by se podnikl i výlet za příbuznými. Prostě takový normální víkend. Ten aktuální však spousta lidí strávila pracovně. Byly volby a někdo si prostě musel sednout za stůl a spočítat hlasy svých sousedů.

Na vesnicích bývá práce ve volební komisi přece jen veselejší, všichni se tu znají, při obligátním aktu volby i poklábosí.

Stejné je to i v Řečici, vesničce na Novoměstsku. „Já bych pomáhal synovi s fasádou, opravuje dům,“ odpověděl člen volební komise Stanislav Škapa na otázku, jak by strávil víkend, nebýt voleb.

Moc velký zájem o eurovolby ale v Řečici nebyl. V pátek asi dvacetiminutový rozhovor pro Deník „nepřerušil“ žádný příchozí s obálkou v ruce. „Rozjezd byl ještě mizernější, než před lety při premiéře a obecně je účast daleko slabší, než třeba při parlamentních volbách,“ podotkl předseda místní komise Jaroslav Veselý.

Přitom v Řečici lidé k volbám obvykle přistupují zodpovědně. “Účast u nás obecně bývá nadprůměrná,“ dodal Veselý.

Ovšem boj politiků o vstup do Evropského parlamentu nebyl pro místní tentokrát dostatečným důvodem, aby vhodili do urny svůj hlas. Ve volební místnosti tak většinou vládl klid a v takových chvilkách obvykle dostává komisař chuť „do něčeho ďobnout“. „Pravidelně napeču ostatním buchty,“ usmála se členka komise Marie Šustáčková. Když nabízela sladké pohoštění, hlavní trumf se přitom ještě schovával nedaleko na roštu. Pstruh byl prozrazen až když později začal vonět do okolí.

A co si Řečičtí myslí o povinném sčítání hlasů v neděli večer? Zbytečnost, míní. „Debatovali jsme o tom a myslíme si, že je to nesmysl, chodit sem zpátky v neděli večer. Dalo by se to přece zařídit lépe, spočítat hlasy hned a výsledky celostátně vyhlásit až v neděli,“ řekl Jaroslav Veselý.

-------------

Více v sekci Související články