Důvodem je snaha o zredukování velkého souboru Lukáškových obrazů, které město vlastní – jedná se o sbírku čítající přibližně sto různě velkých pláten.

„Rada města před časem rozhodla o odprodeji části obrazů, zejména těch, které visely v různých budovách města. Například v základních školách nebo v mateřských školkách. Z výtěžku prodeje by měla být pořízena další výtvarná díla autorů z regionu, které město ve svých sbírkách dosud nemá,“ uvedl důvod nabídky Lukáškových obrazů zájemcům z řad veřejnosti bystřický místostarosta Josef Vojta.

„Cenové nabídky týkajícící se obrazů určených k prodeji a všechny další potřebné informace je možné získat přímo v městském muzeu,“ připomněla Oľga Königová z oddělení vnějších vztahů bystřické radnice.

Plátna regionálně uznávaného krajináře navíc vesměs zachycují pouze krátký časový úsek jeho tvorby. „Nerad se zbavuji sbírek, ale obrazů od Lukáška máme alespoň stovku. To by samozřejmě nevadilo, ale jsou všechny z jednoho období, nezohledňují jeho vývojový růst a tak velký soubor nepotřebujeme,“ vyjádřil se ředitel bystřického muzea Vladimír Cisár s tím, že před časem o Lukáškova díla projevili zájem lidé z různých koutů České republiky. Co se týče rychlosti prodeje, je však poněkud skeptický.

„Poslední nadšení obdivovatelé obrazů akademického malíře byli odněkud z Mostecka, ale je to už nějakou dobu. Prodej obrazů v rámci našeho regionu bude asi během na dlouhou trať. Akademický malíř Alois Lukášek byl autorem velmi plodným, což je však v této souvislosti poněkud kontraproduktivní, protože jeho obrazy visí v každé druhé domácnosti v Bystřici i jejím okolí,“ poznamenal Vladimír Cisár.

Plátna, která byla zástupci města vybrána k prodeji, byla ještě předtím odborně posouzena. „Prodáváme hlavně ty obrazy, které visely ve školách a školkách,“ připomněl Josef Vojta skutečnost, že větší část malířových pláten i nadále zůstane ve vlastnictví Bystřice.

„Necháme si však takový ten klasicky socialistický realismus, to znamená doly či různé stavby. Prostě to, co je typické pro tehdejší dobu, kdy umělci museli tvořit i na objednávku,“ dodal Cisár.

V majetku města nadále zůstane i část Lukáškovy krajinářské tvorby.