„Vybudovali jsme tam asi osmdesát metrů dlouhou bariéru. Její stavba nám zabrala zhruba dvě hodiny. Fólie napnutá mezi kolíky a pečlivě upevněná do země byla pro žáby nepřekonatelnou překážkou,“ nechal se slyšet předseda Českého svazu ochránců přírody Bory Pavel Kříž.

„Žáby, které lezly kolem bariéry, padaly do některého z osmi kbelíků zakopaných v zemi,“ dodal.

Děti se střídaly

Přenášení odchycených obojživelníků si vzaly na starost děti. A nebyla to žádná legrace, malí zachránci se pořádně zapotili. „Největší počet zachycených žab byl na Velikonoční pondělí, celkem dvě stě čtyřicet pět ropuch. V kbelících už bylo vidět samičku se samečkem na zádech. Pustit se odmítali i po přenesení do rybníka,“ sdělil ochranář.

Při záchraně obojživelníků se děti každý den střídaly. „Za dvacet čtyři dnů přenesly celkem tisíc třicet jedna ropuch obecných, deset skokanů hnědých, jednoho skokana zeleného a padesát jedna čolků,“ upřesnil Pavel Kříž.

Mise byla úspěšná

Ochranáři se o velkém počtu přejetých žab na silnici u rybníka Halda dozvěděli teprve minulý rok. „Tehdy tam byly přejety desítky obojživelníků. Vysoký počet těchto živočichů v Dolních Borech je dán tím, že před několika lety došlo k citlivému odbahnění a opravení rybníka,“ vysvětlil.

O tom, že záchranná mise byla letos opravdu úspěšná a měla smysl, svědčí fakt, že na silnici ochránci přírody nalezli „pouze“ dvacet devět přejetých jedinců. O záchraně žab vědí své také ochránci, kteří obojživelníky přenášejí přes silnici do Vírské přehrady.

Letos jich bylo na tři tisíce. „Na stanoviště jsme se vydávali kolem půl deváté večer. Zhruba hodinu poté pouť obojživelníků k vodě vrcholila. Když teplota před půlnocí klesla k pěti stupňům, noční migrace pomalu končila,“ řekl dalečínský ekolog František Faktor.