Zdaleka ne všechny oběti se ale obrátí na policii – například občanská poradna v Novém Městě na Moravě se s setkává s takovými klienty jednou až dvakrát do měsíce. Poslední útok řešili strážci zákona v neděli 22. května přímo v okresním městě, kde sedmačtyřicetiletý agresor ohrožoval nejen svoji manželku, ale i syna.

„Muž se celý den posilňoval alkoholem a poté začal házet předměty po manželce se slovy ‚Já vás všechny stejně jednou zabiju!’ Následně odešel z bytu. Jeho syn za ním zavřel dveře, do kterých podnapilý začal mlátit, a to tak silně, že vychýlil panty dveří,“ popsala případ žďárská policejní mluvčí Petra Šmídová. Jeho syn tedy dveře opět otevřel, tehdy však muž zjistil, že žena volá policii. Snažil se tedy dveře opět zavřít, přičemž přibouchl a tím i zhmoždil synovi kotník. „Vzhledem k tomu, že již v minulosti docházelo k podobným násilným incidentům, byl násilník policií vykázán ze společného obydlí,“ dodala Petra Šmídová.

Právě opakované útoky jsou jednou z podmínek potřebných k vykázání agresora. Dalšími jsou například postupný nárůst intenzity násilí a páchání agrese v soukromí mezi blízkými příbuznými. Aby mohli policisté viníka ze společného obydlí na několik dní „vystěhovat“, je nutné, aby bylo možné rozlišit roli násilníka a ohroženého. Agresor je z bytu vykazován na deset dní, doba ale může být na základě rozhodnutí soudu prodloužena na měsíc, při dalším předběžném opatření dokonce až na jeden rok. Oběťmi psychického či fyzického násilí se nejčastěji stávají ženy. „Měli jsme tady ale i několik mužů,“ podotkla Martina Dvořáková z bystřické občanské poradny, která je pobočkou zařízení v Novém Městě na Moravě.

„Obětím domácího násilí, které se na nás obracejí průměrně jednou až dvakrát za měsíc, poskytneme veškeré kontakty na intervenční centrum v Jihlavě, případně na manželskou poradnu,“ dodala poradkyně. Kontakt na intervenční centrum dávají ohrožené osobě i policisté, kteří u vykázání agresora z bytu zasahují. Strážci zákona také během dní, kdy se násilník nesmí do společného obydlí vrátit, dodržování tohoto zákazu kontrolují.