VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za války nasazovali život, pomáhali partyzánům

Žďár nad Sázavou – Medaili z rukou konzula Ruské federace převzala ve středu pětaosmdesátiletá Věra Šecová ze Žďáru nad Sázavou i její bratr Jan Lacina.

6.5.2010
SDÍLEJ:

Konzul Ruské federace v Brně, Valerij Vladimirovič Jergačev, předal jubilejní ruskou medaili také Marii Krumlové z Vojnova Městce. Medailí bylo celkem dvacet osm. Foto: Deník/Jana Ševčíková

Odbojovou činnost obou sourozenců ocenil také Český svaz bojovníků za svobodu. Ve válečných letech žila totiž jejich rodina v Pořežíně na Žďársku, kde ve svém domě skrývali partyzány. Každý den tak riskovali prozrazení a s ním i smrt.

„Nastálo jich tam bylo šest – velitel, komisař, dva radisté, lékařka a náčelník štábu,“ vzpomíná dnes Věra Šecová. Její rodina partyzánům zajištovala mimo jiné jídlo. „Občas jsme jim také vyprali, prostě jak bylo potřeba,“ vysvětluje oceněná žena.

Věra Šecová tvrdí, že na strach z prozrazení a smrti tehdy vůbec nemysleli. „Byli jsme samozřejmě opatrní a před nikým jsme neřekli ani slovo. Zároveň jsme však počítali s tím, že se konce války dožít nemusíme. Ale byli jsme mladí a svoji tehdejší činnost jsme brali jako samozřejmou povinnost,“ nechává se po pětašedesáti letech od konce války slyšet Věra Šecová.

Vítězství za cenu obrovských obětí

Oslavit ukončení druhé světové války společně s několika desítkami účastníků partyzánského odboje na Žďársku přijel i Valerij Vladimirovič Jergačev - konzul Ruské federace v Brně. Na setkání, které se konalo v prostorách žďárské Staré radnice, od něj čeští veteráni a odbojáři obdrželi ruskou jubilejní medaili. „Vítězství bylo dosaženo za cenu obrovských obětí, které jsou dnes již jen těžko představitelné. A já jsem za to vítězství vděčný právě veteránům,“ odůvodnil udělení medailí Valerij Vladimirovič Jergačev.

Pro účastníky partyzánského odboje na Žďársku bylo připraveno ruských jubilejních medailí celkem 28. Přestože se někteří setkání nezúčastnili, většina z nich ocenění z rukou ruského konzula osobně převzala.

Ve druhé části dopoledního setkání, které bylo doplněno hudebním doprovodem a pěveckým vystoupením žďárského sboru Fons, byly udělovány ještě další pamětní medaile a také děkovné listy. Ty předali několika veteránům a odbojářům ze Žďárska zástupci Československé obce legionářské a Českého svazu bojovníků za svobodu. Ocenění účastníci partyzánského odboje převzali medaile a děkovné listy z rukou Radima Chrásta, jednatele Československé obce legionářské, a Jana Velíka, podplukovníka ve výslužbě, který sám dostal ve středu také ruskou jubilejní medaili.

Veteráni i ostatní hosté si pak společně zazpívali píseň, kterou znali všichni bez rozdílu věku – Kaťušu. V poledne oslavy konce války v okresním městě vyvrcholily položením věnce u pomníku Rudoarmějce v parku ve Strojírenské ulici.

-------------

Rodina z Pořežína u sebe ukrývala partyzány

Každý den riskovali prozrazení. A s ním i smrt. Rodina dnes pětaosmdesátileté Věry Šecové ze Žďáru nad Sázavou ve válečných letech žila v Pořežíně na Žďársku a ve svém domě skrývala partyzány.

Kolik vám bylo v době okupace let a kde jste v té době žila?
V průběhu války mi bylo od čtrnácti do dvaceti let. Žili jsme tehdy v Pořežíně.

Na co z té válečné doby nejčastěji vzpomínáte?
Myslím hlavně na své rodiče, protože ti si určitě uvědomovali odpovědnost za situaci rodiny, do jaké se dostala tím, že se zapojili do odboje. Otec byl totiž hned od počátku války v organizaci, která pomáhala dostat se do zahraničí, a to hlavně vojákům. Nejhorší to pak bylo v letech 1944 a 1945, to jsme spolupracovali s partyzánskými brigádami.

Jak tato spolupráce s partyzány fungovala?
Poskytli jsme jim hlavně přístřeší. Bylo to v zimě, za velkých mrazů. Měli zbraně i vysílačku a vysílat chodili mimo stavení. Odcházeli ráno a přišli, když se stmívalo. Přes den jsme se museli starat, aby byli v bezpečí. V noci ale říkali, že se o sebe postarají sami.

Kolik partyzánů u vás ve stavení přebývalo?
Nastálo jich tam bylo šest – velitel, komisař, dva radisté, lékařka a náčelník. V noci je navštěvovali členové jiných skupin. Schovaní nebyli, bydleli v místnosti, kam vedl vchod přímo z chodby. My jsme byli v druhé části domu.

Co vše jste jim zajišťovali?
Co bylo třeba. Když byli u nás, tak samozřejmě jídlo. Občas jsme jim vyprali. Když pak odešli, byli jsme v kontaktu. Já jsem se stala spojkou se skupinou v tehdejším Německém Brodě.

Měli jsme strach z udání?
Na to jsme vůbec nemysleli. Byli jsme samozřejmě opatrní. Zároveň jsme však počítali s tím, že se konce války dožít nemusíme. Byli jsme ale mladí a svoji tehdejší činnost jsme brali jako samozřejmou povinnost. Naše rodina navíc měla velkou výhodu – byla pohromadě. V mnohých jiných byli otcové či oba rodiče v koncentrácích. Ale báli jsme se – třeba když asi dva kilometry od nás byly dvě rodiny zatčené. Němci samoty Na Prantech obklíčili a rodiny odvezli. Byla tam právě i paní Milada Ondrová, která tu na dnešním setkání také je.

Obdržela jste hned dvě ocenění. Jaké z toho máte pocity?
Celá slavnost byla velmi dojemná. Vzpomněla jsem si při ní často i na ty, kteří s námi ještě nedávno byli a dnes už tu chyběli. Moje radost proto nemůže být úplná, když nás tolik známých, s nimiž jsme si tak rozuměli, už opustilo.

Autor: Jana Nedělková

6.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 26 000 Kč

Mechanici a opraváři osobních automobilů Automechanik osobních automobilů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Praxe v oboru min. 2 roky.. Pracoviště: Autocolor šoukal s.r.o., Třebíčská, č.p. 474, 594 01 Velké Meziříčí. Informace: František Šoukal, +420 603 240 831.

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 27 000 Kč

Elektromechanici Elektromechanik. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní nápň:, - opravy strojů, zařízení a periferií podle potřeb jednotlivých pracovišť, - připojování nových strojů, zařízení, periferií, - práce spojené se správou/údržbou budov a přilehlých ploch, -provádění preventivních oprav strojů a zařízení, - předávání informací o vzniklých problémech nebo závadách svému nadřízenému, - dodržování pravidel EHS, , Požadavky:, - Min. SOU se zaměřením na elektro, - praxe v technickém oboru min. 3 roky, - ochota a schopnost pracovat v nepřetržitém režimu, -odborná způsobilost dle vyhlášky 50/1978Sb. §6 nutností, - zkušenosti s programováním SW Siemens S7 výhodou, - zkušenosti z výrobní společnosti výhodou, - základní znalost AJ nebo NJ výhodou, - samostatnost, pečlivost a flexibilita při práci nutností, , Zaměstnancům nabízíme jistotu stabilního zaměstnání, odpovídající finanční ohodnocení, příjemné pracovní prostředí, 5 týdnů dovolené, příspěvek na stravování, bonusový systém a bezplatné jazykové vzdělávání. Dále poskytujeme zaměstnancům také příspěvek na dopravu a motivačně koncipovaný příspěvek na penzijní připojištění., Více informací lze získat denně Po - Pá od 7 do 15 hod. na tel.: 566 692 214 nebo na webu www.hettich.com. Své životopisy zasílejte na adresu: Personal_HCR@de.hettich.com.. Pracoviště: Hettich čr k.s., Jihlavská, č.p. 2190, 591 01 Žďár nad Sázavou 1. Informace: Miroslava Valová, +420 566 692 214.

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 27 000 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři Strojní zámečník. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní nápň:, - opravování strojů, zařízení a periferií podle potřeb jednotlivých pracovišť, - připojování nových strojů, zařízení, periferii, - práce spojené se správou/údržbou budov a přilehlých ploch, - předávání informací o vzniklých problémech nebo závadách svému nadřízenému, - dodržování pravidel EHS, , Požadavky:, - Min. SOU strojírenské, - praxe v technickém oboru min. 3 roky, - ochota a schopnost pracovat v nepřetržitém režimu, -znalost pneumatických a hydraulických systémů vítána, - zkušenosti z výrobní společnosti výhodou, - samostatnost, pečlivost a flexibilita při práci nutností, , Zaměstnancům nabízíme jistotu stabilního zaměstnání, odpovídající finanční ohodnocení, příjemné pracovní prostředí, 5 týdnů dovolené, příspěvek na stravování, bonusový systém a bezplatné jazykové vzdělávání. Dále poskytujeme zaměstnancům také příspěvek na dopravu a motivačně koncipovaný příspěvek na penzijní připojištění., Více informací lze získat denně Po - Pá od 7 do 15 hod. na tel.: 566 692 214 nebo na webu www.hettich.com. Své životopisy zasílejte na adresu: Personal_HCR@de.hettich.com.. Pracoviště: Hettich čr k.s., Jihlavská, č.p. 2190, 591 01 Žďár nad Sázavou 1. Informace: Miroslava Valová, +420 566 692 214.

Výroba - Výroba Lakýrníci 25 000 Kč

Lakýrníci automobilů a jiných vozidel Autolakýrník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: praxe min. 3 roky na obdobné pozici. Pracoviště: Autocolor šoukal s.r.o., Třebíčská, č.p. 474, 594 01 Velké Meziříčí. Informace: František Šoukal, +420 603 240 831.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Odhalení festivalového plakátu k MFDF Ji.hlava.
10

Festivalu dokumentů bude rezonovat téma paměti

Ilustrační foto.

Velká Bíteš se přiblížila realizaci obchvatu

Pětadvacetiletá recidivistka kradla v drogerii

Nové Město na Moravě - Pětadvacetileté ženě ze Žďárska sdělili novoměstští policisté podezření ze spáchání trestného činu krádeže. Je podezřelá z toho, že na začátku června v odpoledních hodinách v jedné z prodejen v Novém Městě na Moravě odcizila drogerii a sluneční brýle, čímž způsobila škodu kolem tří tisíc korun.

Kráska z Peru, Austrálie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny C

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Sdružení Krajina zve na hrabání

Počítky – Sdružení Krajina z Počítek avizovalo další akci pro veřejnost.

Slzy dojetí tekly při první svatbě jen pár desítek metrů od jaderných reaktorů

Dukovany – Byla to unikátní svatba, jakou ještě Dukovany nezažily. Jana Manová a Milan Hypr si v pátek 22. června přesně v 11 hodin řekli své ano v sále, kde na ně z fotografií shlíželi Marie Curie Sklodowská či Robert Oppenheimer.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT