Nový přespolní předškolák měl být letos do školky ve Žďáře přijat pouze tehdy, když jeho obec podepíše se Žďárem smlouvu a zaplatí neinvestiční náklady. Ty na jedno dítě činí 10 234 korun za školní rok. Na svém posledním jednání ale rada města toto usnesení o platbách ve školkách zrušila. „Museli jsme ho revokovat. Jednak dětí není tolik, ale chceme i záležitost formálně doladit," řekla žďárská starostka Dagmar Zvěřinová.

Radnice se chystala rozesílat obcím dopisy s informací, že bez podepsané smlouvy nebude dítě z obce do školky ve Žďáře přijato, na začátku dubna. Podmínka měla začít platit pro školní rok 2014/2015.

„Když jsme školka placená z rozpočtu města, musíme vycházet nejprve vstříc těm obyvatelům a dětem, kteří jsou ze Žďáru," komentoval kritérium pro přijetí přespolních dětí místostarosta Ladislav Bárta. Vesnice ale nakonec radní neobeslali.

S radními některé vesnice, které nemají vlastní školku, například Tři Studně, Lhotka či Vysoké, už jednaly. Obec je totiž povinna předškolní výchovu dětí zajistit. „Jednání bylo předběžné, konkrétní informace jsme měli dostat poštou. Teď se věc pozastavila, ovšem podmínky samozřejmě řešit budeme, až to bude aktuální," řekl starosta Třech Studní Miloš Brabec.

Žďárští radní své rozhodnutí podle Bárty zrušili, aby bylo více času na detailnější a pečlivější dopracování tematiky, i když znění smlouvy je připravené a schválené. „Chceme diskutovat s obcemi. Vysvětlovat důvody pro toto rozhodnutí," nechal se slyšet místostarosta Žďáru Ladislav Bárta.

Do školek ve Žďáře nad Sázavou se letos hlásily děti i z jiných obcí než z těch, jež byly připraveny se na financování výdajů podílet. „Přišlo nám tedy nefér, abychom měli někoho smluvně vázaného a přispívajícího, a pak se do školek dostaly děti z obcí, jež by smlouvu s městem neměly dořešenou," dodal Bárta.

Školky ve Žďáře nyní navštěvuje sedmdesát pět přespolních dětí. Radnici to podle Bárty stojí tři čtvrtě milionu korun. „Letos se zapsalo dalších dvacet šest nových dětí z okolních obcí," řekla Milada Vránková, ředitelka žďárských mateřských škol. Zapsaly se třeba děti ze Sázavy, Počítek či Skleného, Třech Studní, Lhotky a Vysokého.