„Měřící zařízení bude na dálnici umístěno i nadále, a to minimálně do 3. února 2018. Je to jediný úsek na dálnici, kde stále probíhá rekonstrukce, proto se bude i dál měřit,“ vysvětlil tajemník meziříčského městského úřadu Marek Švaříček.

Rekonstrukce dálnice mezi 146. a 153. kilometrem měla být 18. listopadu ukončena. Její pokračování bylo v plánu až s příchodem jara.

Během úsekového měření, které se uskutečnilo od poloviny října do půli listopadu, bylo zaznamenáno více než třináct a půl tisíce přestupků. Ty vyřizuje velkomeziříčská radnice. „Pokuty jsou průměrně okolo tisíce korun,“ poznamenal Marek Švaříček.

Přestože by se mohlo zdát, že město vybralo na pokutách už poměrně značné množství finančních prostředků, podle tajemníka Velké Meziříčí prozatím z pokut žádný zisk nemá.

„Náklady na vybavení se vyšplhaly na dva miliony korun – milion byl investovaný do prostor pro pracovníky a milion šel do nákupu potřebného technického vybavení, které má agendu zpracovávat. Tyto peníze jsme museli investovat okamžitě. Pokud jde o pokuty, pak ne všechno se podaří okamžitě vybrat. Ne každý řidič zaplatí, někteří půjdou do správního řízení a může se stát, že mnohé případy budou uzavřeny až za několik let,“ vysvětlil Marek Švaříček.

„Vypadá to sice, že jsme vybrali přes třináct milionů korun, ale ono je to trochu jinak. Musíme uvolnit peníze na platy lidí, kteří na tom dělají, platíme poštovní poplatky a máme i další náklady,“ dodal tajemník velkomeziříčského úřadu.

Řidiči mají na úsekové měření v místě, kde je rychlost snížena na osmdesát kilometrů v hodině, různé názory. Někteří s ním souhlasí, jiní to pro změnu považují za šikanu.

Přístavbou by hamerská škola získala další dvě třídy.
Zda rozšíří školu, budou v Hamrech vědět až v únoru

„Když jedu v koloně aut a všichni přede mnou jedou devadesát, tak jedu taky tak. Nerad bych někoho brzdil. A pokud jde o přehledný úsek a místa je tam dost, tak nevidím jediný důvod, proč bych měl jet osmdesát. Nejvíc mě rozčiluje, když je v některém místě sice omezená rychlost kvůli práci na silnici, ale stejně tam nikdo nic nedělá. Ale hlavně že se měří rychlost a vybírají se pokuty,“ netajil se rozhořčením Martin Schmidt z Jihlavy.