Ač se v loňském roce Nové Město na Moravě nedostalo ani mezi čtrnáct finalistů, letos obsadilo třetí příčku za vítězným Českým Brodem a stříbrným Jeseníkem.

Získalo tak také šek na dvacet tisíc korun a cenu v podobě menší křišťálové popelnice. „Mám z toho samozřejmě radost. Naše umístění jen dokazuje, že se osvědčil systém odpadového hospodářství, který tu funguje už od roku 1997,“ komentovala novoměstská starostka Zdeňka Marková.

Spolupracovat s obalovou společností EKO-KOM začali v Novém Městě v roce 2000. „A od té doby se naše práce s odpady stále zdokonaluje, na čemž ale mají největší zásluhu zdejší obyvatelé, kteří systém přijali a poctivě třídí,“ říká Marková.

V soutěži jsou obce hodnoceny podle dosažených výsledků v uplynulém roce a míry aktivity v oblasti nakládání s komunálním odpadem, a to především v tříděném sběru jeho využitelných složek. Do hodnotících kritérií spadá i hospodaření s odpady pro občany a jejich informování o odpadovém hospodářství na území obce.

Pátého ročníku akce se účastnilo celkem 5791 obcí. „Ždár nad Sázavou se v rámci soutěže letos oproti loňskému roku nedostal mezi čtrnáct finalistů,“ sdělila Šárka Nováková, tisková mluvčí společnosti EKO-KOM.