„Jako jediný vhodný způsob omezení množství aut na náměstí se jeví parkovací automaty,“ informoval starosta Velké Bíteše Miroslav Báňa. Po předchozích poradách s odborníky a konzultacemi s vedením měst, kde už s něčím podobným mají zkušenosti, bylo schváleno vypracování projektové dokumentace, které bude následovat výběrové řízení na dodavatele automatů.

A kolik by měli šoféři za stání na bítešském náměstí zaplatit? „Patrně pět korun za první hodinu a za další pak po deseti. První hodina zdarma by se míjela účinkem. Snaha je část motoristů z náměstí vytěsnit, ale zároveň jim umožnit odstavit svoje auta na záchytném parkovišti,“ vysvětlil starosta.

Záchytné parkoviště vznikne pod náměstím ve směru k nájezdu na dálnici. Bítešským se v tom místě podařilo vykoupit dva tisíce metrů čtverečních pozemků. „Stavba parkoviště by byla řádově v desítkách tisíc korun, protože na základě kupní smlouvy bezplatně získáme materiál na povrch parkoviště,“ přiblížil Miroslav Báňa.

Velká Bíteš však nemá strážníky, a proto je otázkou, kdo bude poctivost šoférů na náměstí kontrolovat. „Předjednáváme to s obvodním policejním oddělením, další varianta je občasná namátková kontrola strážníků odjinud,“ uvedl starosta.

Méně aut na náměstí chtějí i místní obyvatelé, ale chystané řešení se všem nezdá. „Budu muset k automatu, hledat drobné, případně si jít někam rozměnit, abych vůbec zaplatil. Zabere to dost času. Jako lepší řešení se mi jeví vyhrazení jenom několika míst a jinde na náměstí parkování zakázat. Kdo se tam nevejde, musí z náměstí pryč,“ myslí si Jan Horký z Velké Bíteše.

------------

Zpoplatněné parkování

Náměstí ve Velké Bíteši.

– zpoplatněné parkování pomocí parkovacích automatů na Masarykově náměstí ve Velké Bíteši by mělo být zahájeno v červnu letošního roku

– motoristé výhledově zaplatí pět korun na první hodinu stání, za každou další deset

– pod náměstím vznikne nové odstavné parkoviště

-------------

Čtěte také: Na Žďársku používají parkovací kotouče či časově omezená stání