„Lom se tak ještě více přiblíží k domům v obci,“ poznamenal místostarosta Polničky Luboš Zeman s tím, že ochranný zelený násep má v konečné délce měřit 630 metrů.

Prevence nehody

„Nedá se přesně říct, kdy bude val dokončen, protože vzniká postupně podle rozšiřujícího se těžebního pásma přesně v souladu s předpisy báňského úřadu,“ uvedl jednatel společnosti Kámen Brno pro kamenolom v Polničce Petr Zemánek. „Těžební pásmo bylo na základě průzkumu stanoveno už v roce 1971, stále platí a zásoby kamene se tedy musejí vytěžit. Lom splňuje veškeré hygienické i jiné normy. S firmou, která jej vlastní, vycházíme dobře, val se rozhodla postavit jako reakci na připomínky lidí, kteří žijí v blízkosti a jež se obávali, aby opět nedošlo k nějaké nehodě,“ sdělil místostarosta.

Před několika lety z lomu odmrštěný kámen poškodil jeden z nedalekých rodinných domků. Sice to byla v průběhu zhruba dvaceti let první mimořádná událost tohoto charakteru, avšak majitelé lomu byli vstřícní výstavbě valu. Poblíž kamenolomu v minulých letech vyrostly další obytné domy, i když je lidé už stavěli s ohledem na sousedství s prašným a hlučným pracovištěm.

Nový val by tomu měl poněkud odpomoci. V Polničce má podle odhadu geologů být ještě téměř pět milionů kubíků kvalitního kamene; do roku 2038 je předpoklad, že dojde k vytěžení zhruba poloviny tohoto množství.

Hluboké jezero

Obyvatelé Polničky před časem projevili obavy, co na místě obrovské „díry“ vznikne poté. Obávali se například nějaké monstrózní skládky odpadu. „To se určitě nestane. Majitel lomu rozhodl v rámci následné rekultivace o zatopení, čímž vznikne vodní plocha 83,5 tisíc metrů čtverečních o hloubce čtyřiašedesát metrů,“ dodal Luboš Zeman.

Jezero by se mělo vodou samovolně zaplnit nejdéle za deset let poté.