„Je to velmi důležitý dokument, a to hlavně proto, že řeší financování všech projektů, které jsou předpřipraveny do roku 2022. Takže v průběhu let 2019 až 2022 bychom utratili jednu miliardu sto tisíc korun. A přibližně tu samou částku bychom získali na příjmech,“ potvrdil novoměstský starosta Michal Šmarda.

Podle slov prvního muže radnice byl plán vytvořen na základě rozpočtových možností města. „Ke konci roku 2019 bude kompletně splacen celý úvěr, který si město bralo na stavbu Městských lázní, a s touto investicí tak budeme definitivně vypořádáni. Příští rok chceme financovat veškeré dotační akce ve školství, zejména výstavbu učeben v budově 1. základní školy, což je akce, která vyjde na částku okolo padesáti milionů korun,“ sdělil Michal Šmarda.

V plánu je také nová kanalizace v novoměstské místní části Petrovice. Tato akce je ovšem závislá na tom, zda město obdrží dotaci. „Vloni se nám podařilo získat dotaci na kanalizaci v Rokytně a rádi bychom v tom pokračovali. A dalším velkým projektem, který je v plánu, je i přestavba bývalé budovy Všeobecné zdravotní pojišťovny na základní uměleckou školu,“ připomenul Michal Šmarda.

Rozhledna na Fajtově kopci.
Rozhledna na Fajtově kopci zvítězila v celostátní anketě

Ve střednědobém výhledu jsou zahrnuty také investice určené na zasíťování pozemků pro výstavbu rodinných domů v Pohledci, jedné z místních částí Nového Města na Moravě. „Jedná se o dvanáct parcel od 670 do 1070 metrů čtverečních. Už jsme schválili zadávací podmínky pro jejich prodej. Vyvolávací cena byla stanovena na 874 korun a vychází z toho, za kolik se vysoutěžily inženýrské sítě a z ceny pozemku,“ popsal novoměstský místostarosta Stanislav Marek. „Tato investice dokazuje, že všechny věci, co děláme, mají souvislost. Před pár lety jsme totiž investovali do odkanalizování Pohledce a Maršovic a už tehdy jsme říkali, že jde o nezbytný krok pro další rozvoj těchto obcí. Díky nové kanalizaci je nyní možné v Pohledci stavět, je to konkrétní důsledek předchozí investice,“ doplnil Michal Šmarda.

Město v rámci střednědobého výhledu rozpočtu uvažuje také o novém úvěru, s jehož pomocí by zainvestovalo i dlouho slibovanou sportovní halu. „Úvěr by byl maximálně ve výši čtyřiceti milionů korun a byl by splácen v letech 2020 až 2022. Pokud by se nám podařilo získat státní dotaci, tak bychom si půjčili o něco nižší částku. Halu, která bude i s daní stát okolo pětašedesáti milionů korun, začneme stavět už v letošním roce. Předtím ale budeme muset nechat zbourat stávající tělovýchovné středisko. Hotovo by mělo být v průběhu roku 2019,“ připomenul další z plánů radnice Michal Šmarda.