Sochy Michala Olšiaka lákají převážně rodiny s dětmi. „Někdo říká, že je to kýč, ale nám se to strašně líbí. Děti jeho sochy milují, za mamutem k Rozštípené skále jsme vyrazili už mnohokrát. A navštívili jsme i jeho káně, želvu nebo výra,“ nechala se slyšet Jana Šťastná z Nového Města na Moravě.

Několik děl žďárského sochaře lze najít ve městě a jeho nejbližším okolí. Je to například oblíbený Mamlas u Starého dvora, Charlie Chaplin na Veselské ulici nebo sousoší symbolizující Čechy a Moravu u Pilské nádrže. A taky hamroň neboli kříženec šneka a žáby a kůň v Hamrech.

Hned šest hasičských jednotek likvidovalo loni v srpnu krátce po jedné hodině v noci požár střechy rodinného domu v obci Vápovice na Jihlavsku.
Vysočina v ohni. Loni bylo v kraji nejvíce požárů za posledních patnáct let

Několik Olšiakových soch potkají také návštěvníci Tří studní. Obří káně přistálo u hotelu Horník, hejkal Pepino hlídá penzion Zátiší, krbový mužík a výr se zase ukrývají v nedaleké osadě Yukon. „Po celé republice mám okolo třiceti betonových soch,“ řekl autor skulptur Michal Olšiak.

Další obří novinky ale nechystá. „Já už dnes pracuji na úplně jiných věcech. Dělám hlavně sochy z písku. Už nějakou dobu jsem žádnou betonovou sochu neudělal,“ usmál se Olšiak.

Městské lázně v Novém Městě na Moravě, ilustrační foto
Novoměstské lázně přidaly další atrakce: divokou řeku i parní saunu

Výlety za poznáním soch Michala Olšiaka, které připravuje žďárská radnice ve spolupráci s Korunou Vysočiny, mají být také hravé. „Vytipujeme místa, při jejichž návštěvě dostanou výletníci do mapy razítko. Pokud obejdou určitý počet míst a zkompletují razítka, dostanou v našem turistickém informačním centru nějakou cenu,“ informoval Klement.

Radnice připravuje také nové cyklistické mapy. „Chceme podpořit místní firmy, místní restaurace a zároveň upozornit na krásy Žďárska,“ řekl Klement.