Fasády tří domů byly realizovány postupně v letech 2005 až 2009. „Dnes už firma, která fasádu na dvou věžácích dělala, neexistuje, takže reklamaci využít nemůžeme," posteskl si starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda.

Na červeném věžáku už skončily záruční podmínky. „Ten se dělal jako první a dělala to jiná firma. Pokud jde o modrý a hnědý věžák, tak tam je společnost, která fasádu dělala, v likvidaci," řekl místostarosta Stanislav Marek.

Obyvatelé tří novoměstských věžových domů se tak musí znovu připravit na určitá omezení v souvislosti se stavebními pracemi. „Je to šlendrián, omítka začala opadávat už velice brzy po dokončení. A je taková flekatá. Teď budeme muset zase snášet ten hluk a prach," řekl jeden z obyvatel červeného věžáku, který si nepřál uvést jméno.

Čtěte také: Komerční trh radnice zruší. Bude nahrazen adventním

Podle představitelů města není opadávající omítka nikterak nebezpečná. „Nehrozí, že by to bylo nějak životu nebezpečné. Jde jen o velmi malé kousky, spíš se to drolí, vysvětlil Stanislav Marek. V nejlepším stavu je prozatím fasáda na modrém věžáku. Ale ani ta není zcela bezchybná. Zbývající dva věžové domy jsou na tom mnohem hůře.

„Letos budeme opravovat první fasádu, a to na červeném věžáku. Vyjde to asi na pět milionů korun. Postupně se budou dělat i další dva domy. Počítáme s tím, že částky na opravy budou přibližně stejné. Radost z toho nemáme, ale udělat se to musí," řekl starosta Michal Šmarda.

Proč se fasáda věžových domů drolí a opadává, zatím jasné není. „Dělali jsme tam sondy, ale nic se nezjistilo. Ještě nevíme, zda se bude muset dělat celé opláštění, nebo jen nějaké dílčí opravy, to se asi zjistí až v průběhu oprav. Raději ale počítáme s horší eventualitou, a proto je částka, kterou jsme na obnovení fasády vyčlenili, tak vysoká," podotkl Stanislav Marek.

Čtěte také: Den zdraví oslaví v nemocnici