Olympiády se zúčastnilo celkem 122 mladých chovatelů, soutěžilo se v jedenácti chovatelských odbornostech: králíci, drobní hlodavci, kočky, akvaristika a teraristika, psi, ovce a kozy, drůbež, okrasné ptactvo, holuby a kožešinová zvířata. Na děti a mládež čekaly tři disciplíny – test odborných znalostí, poznávačka plemen zvířat a obhajoba vlastní odborné práce.
„Za okres Žďár nad Sázavou jsme jako desetičlenný tým obsadili dvě první místa, čtyři druhá místa, jedno třetí místo, dvě čtvrtá a jedno páté místo. V bodovací mezinárodní soutěži zvítězila České republika,“ prozradila mladá králíkářka Tereza Neubauerová ze základní organizace Českého svazu chovatelů (ZO ČSCH) v Bohdalově. Ve své odbornosti byla druhá. Dívka dodala, že chovatelství jako takové není vůbec jednoduchý koníček. „Dostat se až do mezinárodního kola je obrovský úspěch a hlavně nezapomenutelný zážitek,“ podotkla ještě Neubauerová.

Do Poběžovic jela také talentovaná sedmnáctiletá chovatelka ovcí a koz Drahomíra Doležalová ze ZO ČSCH Velká Losenice, která ve své odbornosti získala první místo. Jak řekla, chovatelství se věnuje už dvanáct let, k zájmu jí přivedl táta. „Na olympiády jezdím devět let, většinou se umisťuji na prvním městě. Na chovatelství mě baví to, že díky němu získávám spoustu zkušeností a znalostí. Kdo se třeba dostane k tomu, aby mohl krmit kůzlátko z láhve?“ řekla Doležalová.

Olympiáda se konala od 2. do 6. srpna a pro soutěžící byl od samého začátku připraven i bohatý doprovodný program. Mladí chovatelé zažili noční prohlídku zámku Horšovský Týn, měli přichystané exkurze do hřebčína Svržno či do Ekofarmy Rybník v CHKO Český les. „Majitel farmy nás osobně seznámil s celým areálem a zasvětil do ekologického zemědělství,“ prozradila Tereza Neubauerová. Dále mimo jiné nechyběl celodenní výlet po Chodsku spojený s návštěvou Muzea techniky a řemesel v Kolovči, Domu přírody v Klenčí pod Čerchovem či samotný výstup na horu Čerchov, kde stojí vojenská věž a Kurzova rozhledna.

Nejen za poznáním, i za příjemným lenošením se teď mohou návštěvníci vypravit do areálu žďárského zámku. Nově tam nabízejí odpočinek na lehátkách a půjčují piknikové deky, pro děti připravili kufřík plný her. Také zvětšili terasu s venkovním posezením.
Návštěvníkům pořídili lehátka a piknikové deky

Olympiády se s mladými chovateli ze Žďárska již počtvrté účastnil jako vedoucí Jiří Boháček z okresní organizace ČSCH ve Žďáře nad Sázavou, který se věnuje práci s mládeží. Podle něho se jim povedlo navázat na krásnou tradici, která trvá v okrese téměř bez přerušení několik desítek let. „Kolektiv bohdalovských chovatelů je jedním z mála, kde se s mládeží dlouhodobě pracuje. Je to vidět i na největší akci bohdalovských chovatelů, na Výstavě Vysočina, která se letos koná 7. a 8. října. Mládež pomáhá s péčí o zvířata, tak při přípravě a úklidu areálu výstavy. Také se postupně podle svých schopností zapojují při organizování svozů zvířat, obsluze pokladem i ukázkových expozic,“ doplnil Boháček.